Општинска изборна комисија у Сребреници прво је објавила да је на локалним изборима 2. октобра на биралишта изашао 6.551 бирач, или 62,63 одсто, од који је заједнички кандидат српских странака Младен Грујичић добио 4.351 глас, а бошњачки кандидат Ћамил Дураковић 1.910 гласова.
Нескривено незадовољство Бошњака због тога што ће на челу Сребренице, симбола њиховог страдања у последњем рату, бити Србин, запљуснуло је медије, да би већ наредног дана били објављени нови „тачни“ прелиминарни резултати.
Према њима, на изборе је изашло 5.558 бирача или око хиљаду мање у односу на претходне. Од важећих 4.906 листића Грујичић је наводно добио 3.348 гласова или 1.003 гласа мање него што је прво саопштено, а Дураковић 1.558 гласова, или 352 гласа мање. Тиме је разлика у броју освојених гласова између Грујичића и Дураковића смањена са 2.441 на 1.790.
Лажни гласови и листићи у ђубрету
Коментаришући насталу ситуацију, председник Општинског одбора СНСД-а у Сребреници Радомир Павловић каже да је прво бројање и оно што је објавила Општинска изборна комисија о излазности за начелника било исправно.
„Било је покушаја умањивања броја гласова, и ми са копијама записника које имају чланови бирачких одбора са терена то доказујемо“, изјавио је Павловић за Спутњик.
Он каже да је било убацивања лажираних гласова и покушаја бацања неких гласова у контејнере за смеће, па су општинске спремачице ишле то да враћају.
„Радимо на томе и мислим да би требало да буде све у реду. Било је покушаја у две бирачке кутије да се тај материјал склони, али имамо копије са тих места и ако би дошло до поновног бројања, а у кутијама не буде био изборни материјал, биће то одговорност оних који су дали налог да се материјал из кутија баци. Ми имамо све дупликате са бирачких места од стране бирачких одбора, и за било какво лажирање биће одговорна општинска изборна комисија“, изричит је председник општинског одбора СНСД-а Сребренице.
На питање каква је даља процедура ако дође до компликација, Павловић каже да по процедури чланови бирачких одбора треба поново да преброје бирачки материјал, а ако га не буде у случају да је бачен, онда постоје записници где је све забележено.
Он прецизира да српски кандидат води убедљиво, али да гласови са та четири наводно спорна места могу да утичу на коначан резултат, када се узму у обзир и гласови који треба да стигну поштом.
Гласови са бирачким места „за одсуство“ и „за пошту“ се, наводи Павловић, броје у Сарајеву.
Што се тиче „одсуства“, у градовима Федерације имало је право да гласа 1.700 бирача. Посматрачи имају податке да је на тим местима изашло 996, а бошњачки извори говоре да је изашло 1.300.
Код гласања поштом Бошњаци имају 1.196, а Срби 405 послатих гласова путем поште.
Бошњаци би да победе уз помоћ контејнера
На питање да ли ти гласови, све и уз накнадно објављене умањене цифре о излазности и броју добијених гласова могу да утичу на резултат, Павловић наводи да могу на коначан исход с обзиром на бројност бирача на бирачком месту Дом културе.
Он је напоменуо да су председница бирачког одбора на том бирачком месту, иначе Српкиња, као и њен заменик Бошњак, потписали изјаву да су записници са првобитног бројања били уредни и послали су их на унос података у Централну изборну комисију (ЦИК) у Сарајево, како не би дошло до новог бројања.
„Мислим да ће све бити у реду“, закључио је Павловић.
Председница бирачког одбора на бирачком месту Дом културе Јелена Тешић раније је изјавила да је на том бирачком месту било све уредно, да чува копију записника и да јој није јасно зашто он, као и резултат са тог бирачког места, Општинска изборна комисија (ОИК), на челу са Нермином Аливуковићем, није прихватила.
ОИК Сребренице затражила је одобрење од ЦИК БиХ да због наводних пропуста у попуњавању записника са четири бирачка места буду отворене вреће са изборним материјалом са тих биралишта и поново се преброје листићи и упореде резултати.
Да ли би међу њима били и они који су завршили у контејнеру? Или ће бити да су пресудну улогу на изборима за челника Сребренице одиграле ревносне општинске спремачице.