Руски министар је такође подсетио на инцидент, када је 17. септембра коалиција предвођена САД извела ваздушни напад на положаје сиријске армије у граду Дејр ел Зор. Према наводима сиријске владе, тада су погинула 83 човека, а више од 100 је рањено.
Lavrov on Trump tapes: “so many pussies around your pres. campaign on both sides that I prefer not to comment.” https://t.co/3KtYnHs2PU
— Christiane Amanpour (@camanpour) October 12, 2016
„Они (САД и њихови савезници у коалицији) говоре да је то била грешка. Ја сам, међутим, читала саопштење званичника Пентагона, пуковника Томсона, који је рекао да је ова грешка, односно погрешни напади, припремана читава два дана и да се заснивала на веома веродостојним обавештајним подацима… Одмах после ових погрешних напада ДАЕШ је прешао у офанзиву на Дејр ел Зор“, навео је Лавров у интервјуу америчком телевизијском каналу Си-Ен-ЕН.
Министар је нагласио да је кључни проблем у Сирији и даље неспособност САД и учесника у њиховој коалицији да раздвоје умерене опозиционаре од терориста Нусра фронта.
Према речима Лаврова, америчка страна је још у фебруару обећала да ће то учинити у року од две седмице.
„Али они то ипак нису учинили. И сада имамо утисак да Американци и други желе да сачувају Нусру, да је сачувају за случај да одлуче да остваре ’план Б‘ (о насилном решавању сукоба у Сирији)“, рекао је Лавров.
Русија је, према његовим речима, убеђена да је потребно дати шансу плану специјалног изасланика Уједињених нација за Сирију Стафана де Мистуре о извођењу бораца Нусра фронта из сиријског града Алепа.
Image of 5-year-old Syrian boy Omran Daqneesh is "a tragedy," and moderates "must separate themselves from Nusra," says Russian FM Lavrov. pic.twitter.com/wxPzQ7J9Ig
— Christiane Amanpour (@camanpour) October 12, 2016
„Сада радимо на томе с људима на копну и надам се да ћемо убрзо чути нове вести“, рекао је руски министар.
Русија је у суботу у Савету безбедности УН блокирала резолуцију о увођењу примирја у Алепу и стварању зоне забране летова, коју је предложила Француска. Савет безбедности није прихватио ни руски нацрт резолуције који је био усмерен на подршку предлогу Де Мистуре о извођењу бораца Нусра фронта из Алепа и руско-америчком договору о Сирији од 9. септембра.
„Желимо да одржимо састанак земаља које имају непосредан утицај на оно што се догађа на копну… Он је планиран за суботу“, рекао је руски министар.
Међу земљама које планирају да учествују у преговорима биће, како је рекао Лавров, Саудијска Арабија, Турска и „можда Катар“.
Русија се, према његовим речима, нада да ће састанак о Сирији у суботу покренути озбиљан дијалог на основу принципа раније постигнутог руско-америчког договора о успостављању примирја у Сирији. Шеф руске дипломатије је нагласио да је примирје у Сирији било нарушено кривицом међународне коалиције на челу са САД, која је „напала сиријску владу“.
Русија се не меша у унутрашње ствари САД
Русија се не меша у унутрашње ствари САД, за разлику од самог Вашингтона, изјавио је Лавров.
„Смешно је веровати да се Русија меша у домаће послове САД“, рекао је Лавров.
Руски министар је нагласио да је неопходно професионално се борити против сајбер-злочина, а не русофоичним саопштењима и додао да нема доказа да је Русија умешана у сајбер-нападе у САД.
„Ласкаво је, наравно, када вам посвете толику пажњу. Сви у САД говоре да Русија управља дебатама председничких кандидата. То је ласкаво, али се не потврђује чињеницама. Нисмо видели ниједан доказ“, истакао је Лавров.
Према његовим речима, руско Државно тужилаштво раније је предлагало Правном департменту САД да почну професионалне консултације о сајбер-злочинима, али је ово тело одговорило да му то није интересантно.
Лавров је ову ситуацију упоредио с терористичким нападом на Бостонском маратону 15. априла 2013. године. Москва је годину дана уочи маратона упозоравала САД на браћу Царнајеве који су оптужени за организовање терористичког напада, а ФБИ је одговорио да су браћа амерички држављани и да нема повода за бригу.
„Ако желите да разговарате о сајбер-злочинима, да смањите њихов број, треба да будете професионални, а не русофобични“, рекао је Лавров.
Сукоб САД и Русије није неизбежан
Руски министар није се сложио с мишљењем да је сукоб Русије и Америке неизбежан.
„Не мислим тако. То уопште није била наша намера (погоршање односа двеју земаља“, одговорио је Лавров на питање новинарке шта мисли о изјавама појединих генерала да је такав сукоб „неизбежан“.
„Читали смо изјаве америчких генерала да је рат с Русима неизбежан. Препустимо то њиховој савести“, додао је руски шеф дипломатије и додао да Русија није намеравала да излази из раних споразума који су били основа стратешке стабилности.
„Када је Америка, међутим, изашла из споразума о противракетној одбрани, Џорџ Буш је рекао Владимиру Путину: ’Разумем да вам се то не допада, али ми више нисмо пријатељи, тако да ако ви желите да предузмете контрамере и мере предострожности, слободни сте то да учините’. Нажалост, овај пројекат ПРО испоставио се као прилично забрињавајућ за глобалну стабилност. И планови за увођење европског сегмента и азијског сегмента (ПРО) нас веома забрињавају, јер је то непосредни покушај да се добије једнострана предност“, оценио је Лавров.
Руски министар је, такође, истакао да размештајући оружје у Калињинграду, Русија делује на својој територији, за разлику од САД, које оружје размештају у Источној Европи.
"САД су четири пута повећале финасирање ширења војног програма у Источној Европи. Оне приближавају војну инфраструктуру нашој граници", упозорио је руски министар.
Министри одбране 28 земаља-чланица НАТО-а планирају да 26. и 27. октобра у Бриселу размотре ситуацију у вези с пребацивањем руских ракетних комплекса "Искандер-М" у Калињинградску област. Војни министар Пољске назвао је ово размештање "неадекватном реакцијом" на дејства НАТО-а.
Ратни злочини у Сирији
Евентуални ратни злочини у Сирији треба да се разматрају у оквиру постојећих, међународно признатих механизама, а не у медијима, сматра Лавров.
У уторак у британском парламенту одржана је трочасовна дебата, током које је неколико посланика, као и шеф британске дипломатије Борис Џонсон, оптужило Русију за ратне злочине у Сирији, пре свега у Алепу.
„Постоје међународно признате процедуре и најбоље је активирати њих, а не привлачити пажњу медија, што, нажалост, покушава низ мојих колега“, рекао је Лавров.
Последњих месеци ситуација у сиријском Алепу веома се заоштрила, у граду и околини воде се жестоке борбе. САД и друге земље Запада оптужују власти Сирије и Русије да бомбардују цивиле и наоружану опозицију.