Београђани старијих генерација још зову Ресавску и Космајску улицу у центру Београда улицама генерала Жданова и маршала Толбухина. После петооктобарских промена београдске власти, занемарујући поједине историјске догађаје, враћале су стара имена централним београдским улицама не пазећи на могуће наношење историјских неправди.
Тако су без имена остали и руски маршал и генерал који су руководили ослобађањем Београда 20. октобра 1944. године. Маршал Толбухин добио је, додуше, улицу на периферији, у београдском насељу Жаркову.
Власти града Београда одлучиле су да новобеоградске улице Похорску и Гоце Делчева преименују и доделе им имена совјетских војсковођа. Тако је Улица Гоце Делчева постала Булевар маршала Толбухина, а Похорска улица Улица генерала Жданова.
„Данас, на 72. годишњицу ослобођења Београда, враћамо дуг и исправљамо велику грешку која је начињена херојима, ослободиоцима нашег главног града. Извињавам се и руском народу и Руској Федерацији што смо починили једну такву грешку, што улице које заиста припадају овим великанима и људима који су дали велики допринос да ми данас будемо слободни, данас не носе њихова имена. Надам се да ће житељи Новог Београда и Земуна који живе у овим улицама са поносом моћи да кажу да живе у улицама маршала Толбухина и генерала Жданова“, истакао је Младеновић.
Руски амбасадор у Београду Александар Чепурин истакао је да је правда победила и да је херојима враћено оно што им припада у складу са њиховим достојанством. Племенитост српског народа учинила је да се имена улица ослободилаца Београда врате, додао је амбасадор Чепурин.
„Хтео бих да поменем и у чему се састојао подвиг ових хероја. Када је совјетска армија пришла Београду, могла је да заузме град скоро без губитака. Могла је да сруши све уз помоћ авијације и тешке артиљерије. Али у том случају не би био сачуван историјски центар Београда. Маршал Толбухин је у складу са договором са југословенском страном донео одлуку да се разради план заузимања Београда у склопу копнене операције, заједно са југословенским партизанима. Захваљујући томе, спашено је историјско лице Београда“, рекао је амбасадор Чепурин.
Цена која је плаћена за такву одлуку је 4.000 погинулих и 14.000 рањених црвеноармејаца и партизана, закључио је Чепурин.
Обележавање 72. годишњице ослобођења Београда настављено је меморијалним дефилеом кроз Улицу краља Милана и полагањем венаца на гробље ослободилаца на Новом гробљу, а вечерас ће у Народном позоришту бити одржана свечана академија, а у Центру Сава концерт Академског ансамбла Националне гарде Русије.