„На врхунцу избегличке кризе 2015. они су још масовно долазили у Немачку да би тражили азил: мигранти из земаља Западног Балкана — Албаније, Косова, Србије, Македоније, Босне и Херцеговине и Црне Горе. Та група је прошле године поднела 144.000 захтева за азил — иако је шанса за позитивно решење била равна нули“, преноси „Дојче веле“.
Да би се систем ослободио притиска и да би се бар за неке од тих економских избеглица обезбедила могућност легалног уласка у Немачку, савезна влада је у оквиру закона о убрзању решавања захтева за азил поднела гастарбајтерски програм за Западни Балкан, који би најпре требало да важи од 2016. до 2020.
Истовремено су земље Западног Балкана проглашене за сигурне земље порекла.
Спровођење програма је почело успешно — до септембра је, према информацијама „Велта“, издато већ 15.500 виза.
„Када мигранти са Балкана добију конкретну понуду за радно место или обуку, и Савезна агенција за рад одобри захтев предузећа за запошљавање неке особе, та особа у својој земљи може да добије визу за улазак у Немачку. Предуслов за то је да она у последње две године није имала азил, или је повукла свој захтев за азил и добровољно напустила Немачку пре ступања Уредбе на снагу у октобру 2015“.
Савезна агенција за рад, како преноси Министарство рада, може да одобри захтев само ако се најпре испита да ли постоји неки грађанин ЕУ који жели исто радно место — такви имају предност — и ако услови запошљавања нису неповољнији од оних под којима се ангажују домаћи запослени, чиме се искључује могућност платног дампинга, преноси „Велт“.
„За радне мигранте са Западног Балкана, та понуда је очигледно врло атрактивна. Само у првом полугодишту 2016. је по основи новог гастарбајтерског програма 17.182 добило одобрење за рад. Према наводима Министарства спољних послова, у немачким представништвима у Београду, Подгорици, Приштини, Сарајеву, Скопљу и Тирани је до краја јуна позитивно решено већ 10.000 захтева за визу. До краја септембра, тај број је порастао на 15.500“, пише „Велт“.