После хапшење десет припадника Хрватског вијећа обране у Орашју у Босни Херцеговини које је подигло буру у региону, бивши члан Председништва Босне и Херцеговине из редова хрватског народа др Иво Миро Јовић коментарише речима да ратни злочини не застаревају, али се пита „где су до сада били са таквим оптужницама“.
Он додаје да је у централној Босни био 13 месеци у окружењу муслиманских снага, у опсади је страдало 183 Хрвата, после је шесторо Хрвата у Хагу осуђено на око 200 година робије, а „срамотно је да нико није позван на одговорност“ од оних који су их „држали у окружењу и гранатирали“.
„Једноставно се жели, у сваком погледу, елиминисати утицај Републике Хрватске на политичка збивања у БиХ. Ниједно оправдање нема ћутање међународне заједнице на срамни положај Хрвата у БиХ, осим једног, а то је да се одавде одселимо“, каже Јовић за Спутњик.
Он додаје да оно што нису успели у рату, неће ни у миру. Јовић наводи да су Хрвати у БиХ 500 година били под Турцима, 70 година под краљевином и социјалистичком Југославијом, било их је све мање, али су остали и опстали.
„Део међународне заједнице на челу са Америчком амбасадом не жели опстанак Хрвата у БиХ, а то је предвиђено још Холбруковим планом. Иако је БиХ направљена тако да би три народа могла сарађивати и напредовати, ти исти међународни кругови су учинили све да не дође до напретка земље“, наглашава бивши члан Председништва БиХ.
Према Јовићевим речима, својевремено је Америчка амбасада урадила све да дође до избора Жељка Комшића за члана Председништва БиХ, уместо њега, који је победио на изборима у хрватском бирачком телу.
„Међутим, 30.000 гласова из базе америчке војне базе је донето у понедељак, дан после избора, како би била анулирана воља Хрвата. Онда је дошло до тоталне дисолуције те институције, након чега смо увек имали гласање два наспрам један, јер су Силајџић и Комшић, а касније Бакир и Комшић гласали против српског члана председништва, тако да функција таквог тела више није постојала“, истиче Јовић.
Он додаје и да је Америчка амбасада у БиХ „минирала“ договор три водеће националне странке којим би се уредили односи у земљи у складу са интересима сва три конститутивна народа.
Говорећи о кршењу права Хрвата у БиХ, Иво Миро Јовић наводи пример Сарајева, које је фактички подељен град на Источно и Западно Сарајево, „али је грозно ако споменете Источни и Западни Мостар“ и додаје да се „упорно говори да се неће поделити Мостар, иако је он одавно подељен град“.
На питање какву реакцију званичног Загреба очекује, Јовић каже да је Хрватска данас чланица НАТО-а и ЕУ и да Хрвати у БиХ имају личне документе ЕУ, тако да нико не може поништити Хрвате као конститутивни народ у БиХ.
„Хрвати не желе ускраћивати никоме никакво право, али желе Босну као једнакоправну заједницу три конститутивна народа. Конститутивност је данас лаж, јер морамо имати три суверена народа. Конститутивност данас је филозофско-социолошка прича, а била би темељна кад би се рекло да три суверена народа имају право на самоопредељење“, оцењује он.
Јовић каже да би га, као грађанина, било стид да тражим нешто што је више од онога што имају друга два народа и да се Хрвати у Босни боре да имају само оно што имају и друга два конститутивна народа.
Према његовим речима, Хрватска има морално и витално право да штити Хрвате у БиХ и она као земља ЕУ и НАТО-а мора својом иницијативом и активношћу показати да су права Хрвата изједначена са правима друга два народа.
„Подсећања ради, косовски Албанци су били национална мањина у Југославији, и они су, америчком иницијативом, добили државу, а ми као конститутивни народ у БиХ смо пали испод свих вредности које важе у ЕУ за националне мањине, чак нам се не дозвољава нам да имамо ни ТВ канал на хрватском језику“, каже Јовић.