Било је планирано да министри одрже редован месечни састанак у Бриселу у понедељак, у чијем фокусу је требало да буде Турска, али неочекивана победа Доналда Трампа изазвала је забринутост у Европи да би он могао да преиспита одбрамбену приврженост НАТО-у.
„Могу да потврдим да је шефица дипломатије Европске уније Федерика Могерини позвала министре спољних послова земаља-чланица ЕУ у Брисел у недељу увече на неформалну вечеру да разговарају о напретку у односима ЕУ и САД, а после избора у САД“, рекла је портпаролка високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност.
Претходно, истакнути званичници Европске уније Доналд Туск и Жан Клод Јункер позвали су у дану победе Трампа на самит ЕУ—САД после његове победе на председничким изборима у САД.
„Желели бисмо да искористимо ову шансу и позовемо вас да чим будете у прилици посетите Европу и дођете на самит ЕУ—САД“, навели су Туск и Јункер у заједничкој поруци Трампу, пренео је АФП.
Они су истакли да је „данас, важније него икада да се ојачају трансатлантски односи“.
Трамп је изабран за 45. председника САД победивши противкандидата из табора демократа Хилари Клинтон.
Након Трампове изборне победе, ЕУ је суочена с оним што Американци зову „савршена олуја“, имајући у виду, како оцењују аналитичари, да је Трамп у Белој кући, Путин у Кремљу, Ердоган у Анкари, десничарски популисти свуда, а све то након „брегзита“.
Европа губи међународне партнере, а притом је и сама у кризи, наводе аналитичари, који кажу да је Европа, два дана након Трампове победе, изгубљена између неверице и очајања, пред несигурним временима и крајем ере политичког либерализма.
Чини се да Европа од Трампа не може да очекује ништа добро, јер ако се буде држао својих обећања изречених у кампањи, европски интереси ће бити угрожени, наводе светски медији у анализама.
Трамп, подсећа се, човек је који се диви Путину, дискриминише мигранте и жели да поцепа трговинске споразуме, а у својим политичким иступима довео је у питање НАТО.
Нико унапред не може да зна које од ових обећање Трамп реализовати када 20. јануара буде инаугурисан и коначно постане председник најмоћније светске силе.
Управо та неизвесност је, чини се, оно што је узнемирило Европу.
Да ли је избор Трампа крај једне ере, почетак новог светског поретка или нешто треће. На то питање, експерти истичу, засад нема одговора, а ако се још Трамп приближи Путину — доћи ће до „померања глобалних односа моћи“.
Страхује се и да би Трампов успон могао би да буде наговештај краја онакве либералне демократије какву познајемо.
„Могао би и да буде катализатор за успон десничарско-популистичких покрета у Европи. Ако се сетимо Ердогана у Турској, Путина у Русији, тврдог режим у Северној Кореји и филипинског моћника Родрига Дутертеа — онда нам глобална политичка слика света утерује страх у кости“, оценила је дописница „Дојче велеа“ из Брисела Барбара Везел.
Ту је и непознаница будућег односа Трампа према НАТО-у јер, ако се може судити по изјавама у кампањи, новоизабрани амерички председник је најавио његову реорганизацију.
„НАТО је застарео“, рекао је раније Трамп у емисији телевизије Еј-Би-Си, истакавши да је Алијанса основана у друго време, када је главна претња Западу био Совјетски Савез.
НАТО данас није погодан за борбу против тероризма и превише кошта САД и зато га треба смањити и реорганизовати, казао је.
А у интервјуу за „Њујорк тајмс“ Трамп је такође рекао да би, уколико постане председник, размотрио могућност да Јапану и Јужној Кореји дозволи да развију сопствено нуклеарно оружје уместо да се ослањају на заштиту САД против Северне Кореје и Кине, што такође представља велико одступање од стандардне америчке политике.
Не треба занемарити ни његову најаву да ће можда одустати од куповине нафте из Саудијске Арабије и других арапских земаља уколико оне не буду послале копнене трупе у борбу против ДАЕШ-а или платиле САД да то учине.
Иако су његове изјаве пре свега о НАТО-у од неких његових колега из Републиканске странке оцењене „катастрофално будаластим“, сада се то више не чини тако.
Извор: Танјуг