Русија би требало да се помири да је „игра завршена“, поручио је Вилсон у интервјуу дневном листу „Побједа“, поводом уласка Црне Горе у НАТО. Тај званичник Алијансе без пардона је упутио отворену подршку црногорским властима поводом случаја наводног „државног удара“, оцијенивши да постоје „узнемиравајући знаци о јаком и сумњивом утицају Русије“ у Црној Гори, устврдивши, уз то, да смо, како каже, „сви видјели руске националисте“ у том случају.
Наравно, сви знамо да је у природи људске психологије да човјек обично и несвјесно види баш оно што жели. Али када је у питању политика — е ту људи искључиво виде управо оно што им је у интересу. Утолико, ту изјаву треба посматрати само као потврду да су црногорски избори и суштински били „НАТО избори“, па кроз ту призму треба гледати и на све околности и изјаве везане за тај догађај. Али оно што заиста изазива забринутост јесте показано зелено свијетло режиму, судству и нарочито тужилаштву за обрачун са опозицијом, и поред небројених контрадикторности у том случају.
„Увјерен сам да ће црногорски систем обезбиједити да безбједносне снаге поуздано управљају таквим случајевима и спречавају их. Имате судство, посебно тужилаштво које помаже и које је показало шта зна. Пустимо да Црна Гора покаже свијету како руководи тим процесом“, вели Вилсон за „Побједу“.
Као што се види, Вилсону очигледно не мањка повјерења у црногорске институције. Разумије се, све док су у служби евроатлантских интеграција. А како Црна Гора „руководи тим процесом“ одлично се види. Да ли након америчке подршке слиједи још бруталнији обрачун режима са опозицијом и противницима учлањења те земље у НАТО, брзо ће бити познато.
Истовремено, данас је у Истанбулу на засиједању Парламентарне скупштине НАТО-а генерални секретар Јенс Столтенберг енергично позвао чланице Алијансе да пожуре и убрзају процес ратификације протокола приступања Црне Горе том војном савезу.
„Позивам све земље и њихове парламенте који досад нису ратификовали Протокол о приступању Црне Горе НАТО-у да то ураде. То је ваша одговорност и зато вам се директно обраћам — вратите се у своје парламенте и побрините се да Протокол буде ратификован што прије“, апеловао је Столтенберг.
Такође, битан детаљ је да је и лидер СДП-а Ранко Кривокапић, који је присуствовао том догађају, замолио Столтенберга да „заложи свој лични и професионални ауторитет“ како би се процес ратификације што прије окончао. Да ли то значи да би у случају доласка на дневни ред те теме у Парламенту Црне Горе његов СДП ипак ушао у Скупштину и гласао за улазак земље у НАТО и поред најављеног бојкота опозиције, остаје питање за размишљање.
Дакле, очигледно је у званичним круговима Алијансе све присутнија атмосфера ургентности и притиска поводом убрзаног приступања Црне Горе том војном савезу. Можда је разлог таквог стања околност да су нови амерички предсједник и његова политика и даље непознаница за већину НАТО бирократије.
А можда се разлог забринутости тих елита управо крије у недавној изјави Хенрија Кисинџера да је новоизабрани амерички предсједник Доналд Трамп „најуникатнији и најнезависнији“ лидер САД.