Војни аналитичар, пуковник у пензији Горан Јевтовић, подсећа да је реч о раније договореном сусрету. Премијер Вучић и први човек НАТО-а могу да разговарају о сарадњи кроз ИПАП програм, највиши стадијум сарадње који је резервисан за земљу која није члан Алијансе, подсећа Јевтовић.
„Вероватно ће бити речи о програму Партнерство за мир, затим о евентуалним проблемима из оквира СОФА споразума или других бројних активности које имамо са НАТО-ом. Заправо, проблеми у свему овоме не постоје. Важно је рећи да смо ми кроз програм Партнерство за мир и потписивање оквирног документа из 2006. године, када смо званично приступили програму, потпали под утицај евроатлантског савеза, налазимо се у њиховој зони, односно евроатлантском подручју. НАТО с нама апсолутно нема никакве проблеме“, каже пуковник Јевтовић.
Он подсећа да је после петооктобарских промена НАТО корак по корак појачавао свој утицај на Србију. За свега неколико година, извршили су комплетну реформу војске, али и система безбедности земље, додаје Јевтовић.
„Томе у прилог иде и потписивање најновије ноте, наше учешће у борбеној групи у којој се поред Грчке, Кипра, Румуније и Бугарске налази и Украјина. Наша делегација боравила је и на Парламентарној скупштини, на јесењем заседању у Истанбулу. Петочлана делегација је присуствовала, мало је рећи, пљувању по Русији, они су остали и ћутали“, каже саговорник Спутњика.
Он додаје да су ове чињенице, гледајући из угла европског опредељења Србије, потпуно очекиване и природне. Свему овоме треба додати стотине активности током године, тежиште је на практичним активностима, војним вежбама, али и мултинационалним операцијама у којима Србија учествује.
Саговорник Спутњика каже да би, као војни стратег, али и као изразити анти-НАТО појединац, подржао одлазак премијера Србије у седиште НАТО-а само у два случаја.
„Поздрављам тај одлазак ако иде због решавања питања упућивања нашег одбрамбено-безбедносног одреда у склопу Резолуције 1244. Друго важно питање је укидање посебних тимова НАТО-а, који су формирали војску Косова, један тим је у Министарству безбедносних снага Косова, а други у њиховом Генералштабу. То је војска формирана по НАТО стандардима, под руководством НАТО-а као савезника, посебно водећих земаља чланица“, закључује Јевтовић.
Иначе, у Бриселу очекују да ће главна тема разговора Вучић—Столтенберг бити даља сарадња Србије и Алијансе у светлу „напретка постигнутог у дијалогу Београда и Приштине, коме посредује ЕУ“ и оцењују НАТО и Србија деле исте безбедносне изазове и вредности.