Џастин Кроу, оснивач и власник компаније каже како је након смрти свога деде добио идеју и како је желео, стварајући од остатак покојника предмет за свакодневну употребу, људима дати искуство сусрета са смрћу и лакшег прихватања губитка.
Пепео се прикупи и претвори у ситни прах у који се додаје глина и други материјали. Пепео у глазури ствара сјај којим се предмети облажу. Керамика се, пре свега загреје у пећи на 1.300 степени.
Цене се крећу између 190 долара за прављење накита, до 649 долара за израду вазе. Остали предмети које се праве од пепела су свећњаци, шоље за кафу, па чак и урне, пише босански портал „Кликс“.
Од пепела је могуће направити и више предмета тако да би неколико људи могло поседовати предмет израђен од остатака вољене особе.
Међутим, људи не схватају зашто би неко направио шољу за кафу од остатака вољене особе, пише „Индипендент“.
„Стварамо функционалне предмете који изгледају добро и у које су уткане невероватне приче. Споменици трају столећима, али људи који долазе да им се направи предмет од остатака вољене особе желе нешто што ће бити уз њих. Уместо да гледате фотографију те особе или чувате урну са пепелом, ми омогућујемо непосредну интеракцију са успоменама. Топлота свећњака или испијање кафе у овом случају преузима сасвим другу димензију сјећања“, рекао је Кроу.
Није неуобичајено пепео од угинули животиња претварати у керамичке предмете, а једна клијенткиња ове компаније је изразила жељу да пепео преминуле сестре претвори у шољицу за кафу.
„Једва чекам да поново пијем кафу са својом сестром свако јутро. Много ми недостаје“, рекла је.