Хрватски медији јављају да је отказан привредни форум Хрватска–Русија, да се очекује увођење такси грађанима Русије који желе на одмор у Хрватску, као и појачана контрола рада хрватских фирми у Русији.
Одборник опозиционог „Живог Зида“ Иван Пернар за Спутњик каже да је премијер Хрватске свестан чињенице да није у стању да реши унутрашње проблеме, незапосленост, исељавање младих, економску кризу и да је изјава о помоћи Украјини заправо замазивање очију које ће Хрватску скупо коштати.
„Пленковић не жели и не уме тиме да се бави, па је кренуо у геополитичку игру са циљем скретања пажње. Све док се хрватска јавност бави Русима, неће се бавити Хрватима. На крају ће премијер покушати да заигра на карту да је Русија нешто урадила против нас. Приказаће Русе као негативце, то је политика коју намеће Европска унија, Пленковић се тога није сам сетио, он је само спроводи“, каже Пернар.
Саговорник Спутњика је у скупштини саветовао премијера да Хрватска не продужава санкције Русији, јер од тога нема никакве користи, а већ има пуно штете. Због његове тврдоглаве политике Руси су отказали привредни форум, то је велика грешка, тврди Пернар.
„Нама требају руски послови, требају нам туристи из Русије. Ми Русима у суштинском смислу нисмо потребни, то је огромна земља са огромним ресурсима. Ми од санкција имамо само штету, изгубићемо тржиште, на наше место ће доћи неко други“, упозорава Пернар.
Са друге стране, политички аналитичар Жарко Пуховски сматра да је Пленковићева изјава погрешно схваћена и да уопште није била намењена међународној сцени. Била је то соло представа за унутрашњу публику која ништа није схватила, каже Пуховски.
„Пленковић хоће да направи нешто унутрашње политички, што се обично дешава са вањско политичким потезима, да упозори на нешто што се у Хрватској заборавља, да рат није завршен операцијом ’Олуја‘ и свиме што је било после ње, на шта је погрешно и неуко реаговало руско министарство, већ је завршен мирном реинтеграцијом у којој није било никаквог одласка људи. Он је хтео да упозори на мирну реинтеграцију као концепт. То је јако важно за Хрватску изнутра, а према вани је било непажљиво и неопрезно“, оцењује Пуховски.
Дакле, Пуховски мисли да је премијер подсетио на Ердутски споразум о мирној реинтеграцији Источне Славоније, Барање и Западног Срема, чијим потписивањем је, уз посредовање Уједињених нација, рат у Хрватској завршен.
Он додаје да Хрватска апсолутно није важна у игри великих и да Европска унија у овом тренутку нема конзистентну политику, па не треба мислити да је Хрватска заступа. Санкције према Русији ће попустити, све напетости падају у воду после победе Трампа, каже Пуховски.
„Грубо речено, после победе Трампа, Путин је господар света. Трамп ће се према њему увек понашати као што се сада понаша, као шегрт, то ће натерати Европску унију да повуче део својих мера, барем део“, прогнозира Пуховски, који тврди да је привредни форум Русија–Хрватска отказан недељу дана пре Пленковићевог путовања у Украјину.
Шта кажу у Москви?
У Москви се још званично не говори о увођењу санкција Хрватској. Ипак, Ирина Рудњева, виша научна сарадница Центра за изучавање савремене балканске кризе, не искључује могућност додатне реакције Руске Федерације због савета Хрватске упућених Украјини.
„Све је могуће, посебно ако се слични кораци Загреба буду понављали. Све што се дешава не чуди, напротив, уклапа се у општи оквир антируске реторике коју предводе САД и ЕУ. Видимо на примеру Црне Горе и ове фарсе са изборима и наводним учешћем Русије у томе. Иако нема доказа, Русију и даље терете за мешање у унутрашња питања“, подсећа Рудњева.
Она сматра да сусрети на којима Хрватска охрабрује Украјину додатно доприносе заоштравању односа на глобалној сцени. Истовремено подсећа да су сви главни актери „Олује“ остали некажњени.
„Сведоци смо чињенице да та операција не само да није била под истрагом међународног трибунала, већ је и већина хрватских генерала, оптужених за неке друге злочине у рату у бившој Југославији, прошла некажњено. Осим тога, мешовите јединице НАТО-а размештене су у балтичким државама, а међу њима је и хрватска војска. И све то је уперено на додатно заоштравање већ напете атмосфере у међународним односима“, упозорава Ирина Рудњева.
Главни експерт финансијске агенције „ФинЕК“ Михаил Бељајев сматра да је отказивање економског форума део дипломатских игара, али да ипак неће имати економске последице.
Размена дипломатских изјава, посебно оваквих које за сада нису дубоке и које не могу да изазову нека озбиљна трења, више су знак да Москва није задовољна понашањем хрватске стране.
„Не мислим да ће доћи до увођења санкција, јер ми не тргујемо значајно са Хрватском. Не мислим да су санкције вероватни сценарио, јер како ми овде говоримо, Балкан је кључ Европе и Русија нема интерес да квари односе са балканским државама, односно да слаби своје позиције или да јача напетости“, закључује Бељајев.