Нова Влада Црне Горе формирана је јуче на седници Парламента, којој нису присуствовали посланици опозиционих странака. Опозиција је, наиме, одлучила да бојкотује седнице Парламента све док осујећени покушај државног удара, на изборни дан 16. октобра, не добије судски епилог.
Председник опозиционог ДЕМОС-а Миодраг Лекић оценио је да формирање Владе има „драмске елементе“, који, међутим, не могу сакрити чињеницу да се држава налази у фази пропадања, са све дубљим расцепима, пре свега економско–социјалним и регионалним, са драматично напуштеним севером.
„Бесомучно коцкарско задуживање земље само одлаже финансијски слом земље. Расцепи друштва се појачавају и са све видљивијим тенденцијама територијално–етничких подела, чему ће, по свему судећи, Влада настала на подели плена додатно допринети“, сматра Лекић.
Према његовом мишљењу, само формирање Владе у полупразном Парламенту је протекло у атмосфери „државоликог трилера и тужног скупа“.
„Треба ли подсећати на прво слово државе и права да је Парламент носилац суверенитета. Не може се демократски владати са подељеним суверенитетом. Сада не само да нема независног Парламента, него нажалост нема Парламента у легитимно-демократском смислу речи“, каже Лекић.
Изнад свега, додаје он, нема поделе власти.
„Неконтролисана власт играће и даље на контролу и срозавање институција, као и у финансијско инвестирање у медијску послугу сада већ доминантно таблоидних облика. Иако врх власти настоји да тему државног удара сада препусти својој програмираној медијској пропаганди, а да се сама камуфлира демократском реториком, у којој чак нуди опозицији места у Влади, поручујемо да у Црној Гори нема стабилизације политичких прилика уколико се не сазна истина о стварном или наводном државном удару чија је објава на дан избора допринела да партија Мила Ђукановића остане на власти“, истакао је он, пренео је ЦДМ.
Према насталој ситуацији, додаје Лекић, очекује се адекватан однос међународних фактора.
„Тражимо од њих да се уздигну над тренутним интересима, па и оним геополитичког карактера, и да заузму ставове на бази демократских начела, која примјењују у својим земљама. У противном међународне адресе ће ризиковати одређено компромитовање уколико буду сматрале да државни удар на изборни дан, све то без епилога пуне истине, може бити основ за легитимно формирање Владе“, закључио је он.
Функционер Грађанског покрета УРА Дритан Абазовић каже да је позив Душка Марковића опозиционим партијама да буду део Владе очекиван, јер је, како каже, свестан да се ради о нелегитимној Влади, која није произашла из слободне воље грађана.
Абазовић је агенцији МИНА, преносе подгорички медији, рекао да је Марковић, као и сви људи у владајућој Демократској партији социјалиста, свестан да је нова Влада нелегитимна, јер је произашла из махинација и злоупотреба, а не из слободне воље грађана.
„Сада су се нашли у проблему и желе да ту своју намакнуту већину на неки начин компензују са подршком која би стигла из неког опозиционог субјекта“, сматра Абазовић.
Он је поручио да ће опозиција бити део власти, али у тој власти неће бити места за ДПС, који је архитекта свих изборних злоупотреба и моралне девастације црногорског друштва.
Абазовић је казао да га радује што у новој Влади неће бити досадашњег премијера Мила Ђукановића и троје министара — Бранимира Гвозденовића, Петра Ивановића и Вујице Лазовића.
„Мислим да је искључивање таквих особа добар потез за Црну Гору“, констатовао је Абазовић.
Он је рекао да га радује и то што су се у нову Владу укључили и неки људи који су своје знање стицали на престижним међународним универзитетима, као што је нова министарка науке Сања Дамјановић.
„Али ми је јако жао што ће бити потрошени у једној политичкој идеји чије је време заиста прошло“, додао је Абазовић.
Према његовим речима, небитно је да ли ће нова Влада трајати шест месеци, годину или две.
„Она не може да покрене Црну Гору у правом смеру, не може да дâ динамику друштвеним и економским променама које су потребне, с обзиром на то да ће остати Влада која штити приватну државу и оне којима држава служи само као полигон за остваривање приватних интереса“, навео је Абазовић.
Како је казао, у овом тренутку је најважније то да се политичка криза у држави продубљује, а да ће економска криза нарочито бити изражена у наредној години.
„Свестан је тога и нови премијер који је врло скромног економског знања. Вероватно је и то још један разлог што већ сада покушава да инволвира што већи број субјеката, као одбрану сопственог политичког пројекта, али мислим да ће то остати пуста жеља“, казао је Абазовић.
Извор: Танјуг