Комисија за преговоре са британско-руским конзорцијумом „Фронтир Фарма — Петровакс“ о моделу стратешког партнерства за „Галенику“, запела је већ неко време у преговорима, а главни разлог је дуг „Галенике“ комерцијалним банкама од око 70 милиона евра. Рате су почеле да стижу на наплату са 1. децембром. Конзорцијум је у старту одбио да преузме потраживања банака, а банке нису хтеле да пролонгирају враћање дуга.
Члан Комисије испред запослених, који представља оба репрезентативна синдиката, Савез самосталних синдиката Србије и Синдикат „Независност“, Зоран Пантелић за Спутњик каже да, према наводима људи из Министарства привреде, о проблему враћања дуга „Галенике“ комерцијалним банкама тренутно се преговара.
Он је уверен да је ово пресудни тренутак преговора о моделу стратешког партнерства за „Галенику“ који трају већ извесно време и вероватно се чека да се они договоре око дуга. Ако би се то догодило, преговори би се, како напомиње, даље наставили са Комисијом око осталих детаља из уговора о стратешком партнерству са британско-руским конзорцијумом.
„Рок јесте био почетак децембра да се крене са враћањем дугова, али банке су очигледно пристале да се то помери јер преговори о томе још трају. Сви запослени с нетрпљењем очекују резултате преговора“, рекао је Пантелић.
Ако се нађе договор о питању враћања дугова банкама наставиће се преговори са Комисијом, ако се не нађе договор држава, наводно, има план Б, односно мораће да нађе неко друго решење, каже он.
На подсећање да је према закону 11. јануара истиче рок за преговоре Комисије и конзорцијума и да није остало још пуно времена да се испреговара модел стратешког партнерства, Пантелић ипак сматра да ће преговори бити завршени у року.
Уколико буде потребно још времена ја верујем да ће тај рок бити продужен. Није поента у поштовању рока, ако ће његовим пролонгирањем за 10-15 дана бити направљен добар посао“, мишљења је представник запослених у Комисији.
На питање да ли на основу тога што је чуо у досадашњем раду Комисије мисли да је британско-руски конзорцијум право решење за „Галенику“, он каже да је право решење за запослене да фабрика настави да ради, да настави производњу и да се нађе посао за све запослене. „Конзорцијум је на првом састанку изнео своје виђење онога што би требало да стоји у уговору о стратешком партнерству и запослени, односно синдикати се противе искључиво једној тачки, а то је да се отпусти половина радника, а сада нас има 1.400. Јер ми очекујемо од стратешког партнера да донесе посао, нове производне програме. После два круга отпуштања, ми смо сада на 1.400 радника и сматрамо да стратешки партнер треба да их упосли, а не отпушта“, рекао је Пантелић за Спутњик.
Према подацима Агенције за привредне регистре укупне обавезе „Галенике“ на крају прошле године биле су више од 29 милијарди динара, што је око 230 милиона евра. Конзорцијум је у преговорима тражио да држава отпише сва своја потраживања, што практично значи да држава и јавна предузећа која су такође повериоци треба „Галеници“ да опросте 160 милиона евра дуга. Дуг према комерцијалним банкама износи око 70 милиона евра и, како је оцењено, вишеструко премашује вредност компаније па није реално да дође до његовог преузимања.
На то све, „Галеника“ већ годинама послује у минусу. Мањак на крају прошле године износио је 1,84 милијарде динара, што је мање од 3,17 милијарди, колико је остварено претходне године. Ситуација је била још гора 2011. године, када је нето губитак износио 5,18 милијарди динара.