Није проблем што је Иса Мустафа непозван од стране Срба био на северу Косова на отварању моста на реци Бистрици, већ што му је пратња био први човек Косовских безбедносних снага, Хаки Демол, у преводу, будући министра одбране на Косову, каже за Спутњик политиколог са Косова и Метохије Стефан Филиповић.
Подсетимо, косовски премијер Иса Мустафа и косовски министри присуствовали су отварању новог моста преко реке Бистрице, који је финансирао НАТО са 400.000 евра. Како би дошли до моста, ишли су кроз шуму користећи алтернативне правце, јер су Срби блокирали магистрални пут Митровица—Рашка. Шеф канцеларије за КиМ Марко Ђурић рекао је да је НАТО „прошверцовао“ Мустафу на север Космета.
Филиповић истиче да је мост релативно мала инвестиција, што не захтева долазак косовског премијера, а још мање шефа КБС-а, него рецимо министра за инвестиције или саобраћај.
„Дакле, то је био догађај за неког помоћника или неки много нижи ниво од овога који се појавио на северу Косова. Свакако не за шефа КБС-а“, каже наш саговорник.
Да ли то значи да је први човек КБС-а намерно доведен како би „наговестио“ намере Приштине да ће и север Косова, без обзира на све споразуме, у једном моменту бити под ингеренцијом КБС-а? Наш саговорник објашњава да све има своју поруку, па тако и овај долазак шефа КБС-а. Он не сматра да је реч о некаквој провокацији, већ да је у питању много озбиљнија ствар.
„Ово је свесно чињење у складу са процесом који Приштина жели да заврши до краја. Ово је покушај да се становништво на северу Косова и јавно мњење у читавој Србији полако привикава на чињеницу да север Косова више није недодирљива тачка за институционални систем Приштине“, каже он, напомињући да се ради и о војном аспекту.
Горан Ракић, градоначелник Северне Митровице, који је прекинуо сарадњу са Кфором јер није било ни питања, а камоли сагласности Срба да косовски званичници дођу на север, каже да је овим поступком Кфор, који треба да брине о безбедности — исту угрозио.
„Кфор је овим прекршио директно споразум постигнут у Бриселу, који су обе стране потписале, а који предвиђа да КБС и специјалне јединице РОСА не могу да дођу на север Косова без сагласности политичких представника Срба, то јест, градоначелника са севера. Дакле, они су прекршили тај договор и без икакве консултације са нама позвали команданта КБС-а на север“, каже Ракић за наш портал.
Шта тачно значи прекид сарадње са Кфором, Ракић објашњава:
„Ми смо прекинули комуникацију са њима. Кфор је задужен за одржавање безбедности, а ми само тражимо да се држе свог мандата. Ово што су сада урадили је чисто политички мотивисано, дакле, са намером да доведу некога ко уопште није пожељан на северу“, каже градоначелник Северне Митровице.