Ова одлука ЦИА збунила је новоизабраног председника Доналда Трампа. Он је, наиме, веома брзо реаговао и на Твитеру написао да је могуће да ипак ЦИА на овај начин купује време како би што боље припремила извештај, иако је на самом крају твита написао да све то делује „врло чудно“.
У међувремену су, међутим, поједини детаљи тог документа исцурили у јавност, између осталог да је извештај посвећен искључиво Русији, јер је према речима директора ЦИА Џона Бренана управо такав задатак задао сам одлазећи председник Барак Обама. Истовремено, додао је, делови извештаја у које је имао увид уопште не доказују умешаност Русије у хакерске нападе.
С тим у вези, председник Руско-америчког пацифичког партнерства Дерек Норберг сматра да нове санкције Русији, које је Обама увео непосредно пред новогодишње празнике, не представљају ништа друго до поклон Трампу, али и шлагворт ка ревитализацији руско-америчких односа. Он тврди да је Обама искористио последњу прилику како би извршио притисак на руског председника, али и на саму Русију.
Сличног мишљења је и политички аналитичар Драгомир Анђелковић, који је у разговору за Спутњик истакао да шта год Обама учинио како би додатно упропастио односе са Русијом, Трамп ће то исправити.
„Мислим да би Трамп свакако ишао путем помирења, са овим санкцијама или без њих. Он је до сада показао да је несумњиво принципијелан када је реч о поправци односа са Русијом, што се видело и када је поставио Рекса Тилерсона за државног секретара“, навео је он.
Анђелковић, међутим, тврди и да треба имати у виду и чињеницу да је Обама увођењем санкција желео максимално да поквари односе и конфронтира јавно мњење, како руско тако и америчко, очекујући да ће Русија увести контрамере. Паметним потезом Путин је, додао је, у потпуности елиминисао оно што је хтео да учини Обама.
Норберг, међутим, каже да ће потези Трампа умногоме зависити и од самог извештаја ЦИА о хакерским нападима. Иако је мишљења да је Москва могла бити умешана у поједине нападе, то, како каже, није у великој мери могло да утиче на исход самих избора. Према његовим речима, многе земље прате сајбер-пространства других држава, самим тим не чуди ни што једна велика земља попут Русије то чини када је реч о САД.
И Анђелковић сматра да хакерски напади нису могли у већој мери да утичу на резултате председничких избора у САД, већ да је све то искључиво хистерична реакција елите која је до сада водила државу.
„Када је реч о самом изборном процесу, мислим да је он био исти као и претходни, ни гори ни бољи. Овде се ради о нечему другом — о поразу америчке самозване елите која мисли да има право да одлучује ко ће бити председник независно од грађана, и сада након пораза тражи изговоре“, истакао је он.
Говорећи о слабљењу Америке на глобалном плану, додао је Анђелковић, то нема везе са исходом избора, већ је посредно резултат тога што су се грађани запитали да ли та елита која води државу ради у интересу грађана или гледа само себе. Управо због тога су изабрали председника који је из неког другог круга и не припада тој мондијалистичкој структури која дуго већ влада Америком, закључио је.
И оснивач „Викиликса“ Џулијан Асанж сматра да је разлог за оптужбе актуелне америчке администрације против Русије за умешаност у изборе покушај да се лиши легитимитета будући председник Доналд Трамп. Чак се ни директор ФБИ Џејмс Коми не слаже са тим оптужбама већ сматра да не постоје никакви докази о умешаности Русије.