Дуго је владало убеђење да су у Кремљу јело увек прво пробали кагебеовци. Међутим, за дегустаторима из КГБ-а није било потребе — у совјетско време, као и сада, сва кремаљска храна, па чак и посуђе, пролази строге санитарне контроле.
Још од Стаљиновог доба у Кремљу постоји посебна кухиња, где се храна спрема искључиво за шефа државе. У свим временима председничка кухиња је била строго чувана тајна и посебно обезбеђен објекат. У совјетско доба она је припадала Шестом одељењу Девете управе КГБ-а, а сви који су тамо радили, почев од кувара, били су сарадници државне безбедности. Данас та кухиња припада Федералној служби обезбеђења председника.
О „Путиновој кухињи“ се не зна готово ништа, чак ни то колико кувара спрема за руског председника. Брежњев је имао четири лична кувара, па се претпоставља да ни Путин нема више.
Међутим, у Кремљу постоји још једна тзв. специјална кухиња. И овде, као и у „Путиновој кухињи“ за храну одговарају најбољи руски кувари. Они опслужују политичку елиту Русије и високе госте из иностранства, а спремају храну и за велике државне и званичне пријеме.
Важи правило да се пред високе госте из иностранства износе јела руске традиционалне кухиње. Али детаљи о избору хране се договарају између протокола двеју влада или председничке администрације. Постоји много правила, а поштују се жеље или ограничења гостију — рецимо, шта смеју или не смеју да једу (из здравствених или верских разлога), шта воле а шта не.
Јеловник саставља Куварски савет, у који улазе водећи кувари, технолози, санитарни лекар и представник протокола председника, а води се рачуна и о најситнијем детаљу.
Намирнице које користе кувари у Кремљу доносе се са пољопривредних добара у Подмосковљу. На тим фармама се производи поврће, млеко, месо… До увођења санкција било је и сирева, рибе, меса из иностранства, али је та пракса 2014. године прекинута. Сада се за припрему хране користе искључиво намирнице домаће производње.
На пријемима у совјетско време на менију су били јесетра, прасетина, колачи и воће. Сада је све деликатније. Служе се најразноврснији специјалитети и деликатеси, од црвеног и црног кавијара до беле и црвене рибе.
У совјетско доба више су се служила жестока пића — рецимо, руска вотка и јерменски коњак, али се то правило променило доласком Владимира Путина у Кремљ, 2000. године, па се сада више служе пића са мање алкохола, пре свега квалитетна вина, углавном кримска.
Доласком Путина на власт почеле су да се користе и нове посуде и нови столњаци, а чак се променио и облик столова — сада су округли.
Руски порцелан, који се користио још у царско доба, стајао је на кремаљском столу и у совјетско време, али је после распада СССР-а та традиција нарушена. Почело је да се користи посуђе са грбом земље, и то најчешће на државним и званичним пријемима. Путин је на кремаљску трпезу вратио и порцелан и кристал, а задржао је и посуђе са грбом. За специјалне прилике, као што је самит земаља ЗНД, сервиси се и наменски праве.
За време Стаљина, Хрушчова и Брежњева, гозбе су биле богате и дуго су трајале. Гурман је био и Горбачов, а Јељцин је био скромнији, волео је једноставна јела.
Стаљин је, рецимо, волео да гозба почне касно увече, а да се заврши пред зору, кремаљски кувари који су кували за Брежњева шалили су се да „сто мора да пуца од хране“.
Доласком Горбачова на власт много тога се променило. Кувари су се обучавали у иностранству и одатле су „увозили“ нове рецепте и правила сервирања. Ипак, последњу реч давала је прва дама — Раиса Горбачова, која је тражила да трпеза буде пуна, украшена вазама са цвећем и воћем. Раиса је контролисала и да ли се Горбачов правилно храни и чак је грдила куваре и оптуживала их да се њен муж због њих гоји.
У Јељциново доба пријеми се нису много разликовали од оних какве је приређивао Горбачов, али су укуси двојице лидера били другачији. Јељцин је волео једноставна јела — туршију, боршч, шчи, пите и пељмене (сибирски равиоли), али је највише пио од свих руских лидера.
Путин и Медведев воле руску традиционалну кухињу. Руски председник бира само здраве намирнице… Алкохолна пића пије ретко и умерено — тек да наздрави.
После јутарњег тренинга, за доручак обично једе кашу, творог (руски млади сир) и пије чашу свежих препеличјих јаја. Осим тога, пије коктел од цвекле и рена, који сам прави по сопственом рецепту.
„Ако постоји избор између меса и рибе — радије ћу изабрати рибу, а од меса волим јагњетину. Према слаткишима сам равнодушан, ако не рачунамо сладолед. Када негде путујем, са задовољством волим да пробам локалну кухињу. Одавно сам се навикао и да пијем зелени чај“, открио је својевремено Путин.