Ципрас је нагласио и да Грчка подржава улазак Србије у Европску унију упркос тешкоћама са којима се суочава и изразио уверење да ће пуноправно чланство допринети јачању мира и стабилности на Балкану.
„Ми желимо да вам помогнемо у решавању питања Косова и Метохије, улажемо напоре да би историја и традиција живеле, али очување стабилности је кључно за Србију, пре свега. Ми подржавамо Србију по питању Косова и Метохије. Желим да истакнем да нико на нас не може да врши притисак. Могу да нам траже нешто и да покушају да нас убеде у нешто, али ми смо суверена држава. Ми гајимо осећај правде и то је са наше стране вредновање сарадње и изградње мира и стабилности“, поручио је Цирпас.
Николић и Ципрас изразили су жељу да односи Србије и Грчке буду још снажнији и да добију нову димензију, посебно у сегменту привреде, наводи се у саопштењу прес-службе председника.
Николић је уз оцену да су билатерални односи искрени и пријатељски истакао да су Србији посебно драгоцене земље које нису признале независност Косова и Метохије, као и искрена и недвосмислена подршка напорима које улаже да очува мир и стабилност у региону Балкана.
„Посебно ценимо подршку на европском путу Србије и ми искрено желимо да будемо пуноправна чланица Европске уније. Учинили смо много, преговарали са Приштином искрено и сутра имамо разговоре, у жељи да учинимо живот свих грађана Косова и Метохије нормалним и пристојним“, навео је Николић у разговору.
Он је истакао да је Косово и Метохија наша територија око које можемо да се договоримо са Приштином.
„Пренели смо велики део надлежности, свесни да фактички већ имају део надлежности. Сада очекујемо од Приштине да примени оно што је договорено у Бриселу“, поручио је председник Србије.
Николић је нагласио да је истрајност Грчке у непризнавању Косова знак да су односи двеју земаља много превазишли пријатељство и достигли ниво братских:
„Наша историја, вредности које делимо и чињеница да никада једни друге нисмо изневерили, као и блискост два народа, нас обавезују да још снажније и интензивније градимо односе у будућности“, истакао је Николић.
Посебну вредност имају економске везе, које нису нарушене упркос кризи, нагласио је председник Николић и додао да је свестан да се Грчка суочава са тешкоћама, као што је незапосленост, али да ће инвеститори који послују у Србији остати и да ће бити препорука и другима да дођу и улажу.
„Србија има бројне предности за улагања и надам се да ће будући пројекти допринети да економска сарадња добије нови импулс“, констатовао је Николић.
Он је рекао да су Грчка и Србија показале како се поштују демократске и хумане вредности током мигрантске кризе и изразио очекивање да ће Европска унија наћи одрживо и применљиво решење, нагласивши да ограде нису решење и да избеглице не можете приморати да остану у Србији, с обзиром на то да не желе ни да се региструју, у страху да ће бити враћени у земљу регистрације.
Николић је упутио позив председнику Републике Грчке Прокопису Павлопулосу да дође у Србију након председничких избора.
„Ми ћемо очувати став који држимо, осврт на историјске односе је важан, али морамо снажније да градимо будућност, посебно конкретне иницијативе у области економије и да унапредимо и повећамо ритам јачања инфраструктуре и већи број туриста у обе земље“, истакао је Ципрас.
Он је рекао да Грчка има жељу да однос Србије и Грчке, посебно имајући у виду историјско наслеђе, буде још снажнији и да добије нову димензију, посебно у сегменту привреде.
„Срећан сам што Србија превазилази тешкоће, да постоји равнотежа и то је важно“, подвукао је Ципрас који је додао да на унутрашњем плану, Грчка води битку против незапослености и за бољи стандард грађана.
Извор: Танјуг