Иако је румунска влада укинула спорну уредбу којом се декриминализују многи случајеви корупције, протести у тој земљи не јењавају, а грађани траже оставку владе. Румунски министар правде Флоријан Јордаке изјавио је да ће током дана објавити детаље новог нацрта кривичног закона, а румунски медији наводе и да ће саопштити одлуку о могућој оставци.
За разлику од свог министра, који о оставци размишља, премијер Румуније Сорин Гриндеану поручио је у недељу да неће поднети оставку како би „удовољио улици“, а на протестима широм земље окупило се око пола милиона људи. Спекулише се и да протесте финансира милијардер Сорош. Новинар из Темишвара Рајко Корња за Спутњик каже да је јавност у тој земљи подељена као никада до сада.
„Пажња је усмерена према парламенту, где је покренута процедура о изгласавању неповерења Гриндеануу. Ту процедуру покренули су либерали и Савез за спас Румуније из редова опозиције, али су њихове шансе за успех минималне због солидне посланичке већине Социјалдемократа и њихових коалиционих партнера“, каже Корња.
На питање да ли је спорна уредба била само повод или параван за протесте којима би се заправо покушало свргавање Социјалдемократа са власти Корња каже да, иако до пре два дана то можда није тако изгледало, сада је сасвим јасно да су протести усмерени ка оставци кабинета премијера Гриндеануа.
„Сада се чак појављују и захтеви за превремене парламентарне изборе, што је заиста нереално. Са друге стране, врло је интересантна чињеница да протести који су захватили читаву Румунију нису изнедрили нити једног политичког лидера, па се многи питају да ли иза протеста неко стоји и ко их усмерава“, напомиње Корња.
Како каже, у оваквим кризним ситуацијама, нарочито на Балкану, јављају се разни сценарији у румунским медијима.
„Од тога да је доказ спонтаности протеста управо то што нема нити једног новог политичког лидера који је њима избачен у први план, до тога да је недостатак неког ко би протесте водио управо доказ да ту нешто није у реду и да је могуће да су умешане и неке тајне службе Румуније, као и да су демонстрације усмерили и финансијски помогли кругови блиски страним невладиним организацијама. Све то је, међутим, тешко потврдити и доказати“, објашњава Корња.
Он додаје да је јасно да протести иду наруку опозицији и румунском председнику Клаусу Јоханису, који је здушно подржао демонстранте.
„Међутим, румунска опозиција је у овом тренутку десеткована и далеко од тога да је уједињена. Проблем је и у томе што тако разједињена опозиција, али и сам председник, вуку протесте свако на своју страну“, напомиње Корња.
Према његовим речима, страх од ескалације протеста и сукоба је све већи, а криза је далеко од јењавања и налажења једноставног решења, па у наредним данима остаје да се види како ће се ситуација даље одвијати. Гласање о поверењу румунског влади по свој прилици одржаће се у среду.