Одлагање седнице Савета министара из Босне и Херцеговине показна је вежба и упозорење посланика из Републике Српске да владајућа коалиција на нивоу земље више не постоји због одлуке Бакира Изетбеговића да покрене поступак ревизије пресуде по тужби БиХ против Србије за агресију и геноцид.
Посланици „Савеза за промене“ из Републике Српске оптужили су Изетбеговића као главног кривца за „новонасталу ситуацију“ упозоривши га да „од тренутка предаје апликације у Парламентарној скупштини БиХ не постоји владајућа већина“. Одлагање седнице медији у Сарајеву оценили су као „кризу на помолу“,
Бојкот
Политички консултант из Бањалуке Игор Гајић каже за Спутњик да су институције Босне и Херцеговине престале да функционишу оног момента кад је Бакир Изетбеговић одлучио да сам иде у процес ревизије тужбе за геноцид против Србије.
После тога, Изетбеговић је наредио амбасадорки БиХ у Хагу да не преда писмо министра спољних послова Игора Црнатка, подсећа Гајић и додаје да „без обзира колико Црнадак био инертан у свом послу“, требало би да се поштује хијерархија, а амбасадорка је „одбила послушност директно надређеном“.
„С друге стране, блокада рада институција још није заживела. Ево данас је одложена седница Савета министара, али имамо контрадикторне изјаве, тако да (министар трговине БиХ Мирко) Шаровић каже да није због ревизије тужбе него због неких техничких ствари, а остатак политичара из РС каже да је због ревизије. За сада, не видим да се ико повукао из заједничких институција, ово сад је неки бојкот. Искрено, и даље верујем да се нико неће повући јер, једноставно то су предобра места да би се тек тако повукли из институција и то не само ако гледамо министре. То иде и по дубини — директори агенција, помоћници, саветници… То је много људи да би се један систем тек тако издвојио из заједничких институција“, каже Гајић.
Он додаје да су места у заједничким институцијама БиХ „предобро плаћена, ушушкана, уљуљкана и која не носе никакву одговорност“.
Бакир плива у септичкој јами
Гајић подсећа да је Младен Иванић најавио да ће заказати седницу Председништва БиХ, али је Бакир Изетбеговић рекао да неће доћи на ту седницу ако Иванић не формулише добро захтев за одржавање ванредне седнице.
„Председништво БиХ не може ништа да одлучи јер су два члана Председништва против ревизије тужбе, а једна члан Председништва је узео све у своје руке. И кад би се сад сви Срби повукли из институција, фактички би дали Бакиру власт на нивоу БиХ у руке. Значи, можемо ми бојкотовати ово, али он ће управљати Сарајевом из Сарајева“, каже Гајић.
Он подсећа да Бакир Изетбеговић „игра на безобразлук“ и да је притиснут с друге стране, од арапских земаља и вехабијског покрета.
„Узео је много новца и он губи тло под ногама у политичком миљеу Бошњака. Значи, он мора да проузрокује кризу да би испливао. То је као септичка јама и он сад плива одозго, и њему је потребна криза да би остао да плива горе“, сматра Гајић.
Има ли српске слоге?
Поводом најављене ванредне седнице Скупштине Републике Српске, на којој би требало да се дају смернице Србима у заједничким институцијама, Гајић каже да је питање ко ће од Срба то послушати.
„Видимо да и Мектић има контрадикторне изјаве, а сад и Шаровић. Не постоји неко јединство међу српским партијама позиције и опозиције, а институционалне ствари не функционишу. Срби ће бојкотовати седнице парламента, могу бојкотовати и седнице Савета министара и, у принципу, не могу бити доношене валидне одлуке, али то не игра никакву улогу“, каже Гајић.
Према његовом мишљењу, тешко да ће се ико одлучити за ванредне изборе на нивоу БиХ јер идуће године иду редовни избори. Он додаје да опозиција у Републици Српској не би желела ванредне изборе јер су Додик и СНСД по рејтингу много изнад њих због неодлучности у заједничким органима.
Коментаришући најаву да ће се у захтеву за ревизију тужбе наћи и „нове чињенице извучене из завршне речи тужиоца у суђењу Ратку Младићу“, Гајић оцењује да је „то и потпуна глупост“.
„И даље верујем да Међународни суд правде у Хагу поступа на основу права. Бакир Изетбеговић овим баца само прашину у очи, верујем да он нема никакву правну основу ни нове доказе и верујем да суд у Хагу неће то ни узети у разматрање, ако ћемо правно. Међутим, много је политике у међународним судовима и шта ће бити, видећемо кад захтев за ревизију стигне пред међународни суд правде“, закључио је Гајић.