Представник Русије се томе успротивио рекавши да УН играју кључну улогу у односима Београда и Приштине, и да морају остати централни инструмент мониторинга, док је представник Кине високо оценио рад Мисије УН и рад Захира Танина.
Представник Русије изјавио је и да дијалогу Београда и Приштине прети угрожавање, као и да још увек постоји мноштво нерешених питања, док су се представници западних земаља са правом вета заложили за редуковање улоге Унмика и смањење броја седница и извештаја.
Он је на седници СБ УН о Косову истакао да ЕУ, као посредник у преговорима, није искористила свој утицај када је у питању косовска страна нити је осигурала примену споразума о формирању ЗСО, која је, како каже, кључна тачка за нормализацију односа.
Навео је и да УН играју кључну улогу у односима Београда и Приштине и да морају остати централни инструмент мониторинга.
На плану националног помирења, како наводи, нема никаквих конкретних корака, а неприхватљиво је, како истиче, да Београд буде искључен из решавања проблема живота Срба на Косову.
„То нико неће прихватити, ни Срби ни међународна заједница“, истакао је представник Руске Федерације.
Како је додао, постоји озбиљан проблем и са српским културним наслеђем, јер српска црква има потешкоћа да приступи својим религиозним местима и да их обнови после вандалских напада.
Он је такође изразио забринутост што се Косово користи за регрутовање терориста и бораца за Блиски исток, о чему су, како каже, писали многи западни медији.
Тензије Београда и Приштине су, према оцени представника Уругваја, тренутно на узнемирујућем нивоу, због чега две стране треба да остану посвећене дијалогу који ће донети побољшање односа и квалитета живота.
Представник САД каже да је Косово „успешна прича“, да је то заслуга и Унмика, али сматра да је време да се смањи улога Мисије УН на Косову, у складу са реалношћу на терену.
Према његовим речима, извештаји би требало да се подносе на шест месеци.
САД поздрављају и подржавају бриселски дијалог, каже он, додајући да лидери морају и даље да предузимају кораке и доносе одлуке како би се напредовало.
Позвао је обе стране да примене споразуме без одлагања и да активно раде на нормализацији односа.
Представник Велике Британије је рекао да је његова земља посвећена стабилности и безбедности Западног Балкана, а да у томе централно место има нормализација односа.
Према његовој оцени, од прошлог састанка Косово је начинило много позитивних корака, помињући позивни број и нова признања, али истиче да има још посла.
Лондон поздравља улогу високе представнице ЕУ Федерике Могерини о питању зида у Косовској Митровици, као и сарадњу градоначелника тог града и косовских власти.
И он је позвао да се смањи број седница и извештаја и смањи мисија УН, а да се за следећу седницу припреми предлог њеног реструктурирања.
Представник Италије је изразио забринутост због реторике Београда и Приштине.
„Позивамо обе стране да се уздрже од запаљиве реторике и шаљемо снажну подршку нормализацији односа“, рекао је он.
Италијански представник, која ће у јулу бити домаћин новог самита у оквиру Берлинског процеса, посебно је истакао значај те иницијативе, додавши да се Италија фокусира на владавину закона, процес интеграција и економски развој.
Охрабрио је обе стране на дијалог и унапређење односа.
И Француска се заложила за смањење броја седница.
Представник те земље је позвао да сви споразуми што пре буду спроведени, укључујући и ЗСО, која је кључни елемент дијалога.
Извор: Танјуг