Имајући у виду неизвесност, мало ко очекује да ће Европска централна банка ускоро окончати напоре да оживи економију еврозоне, а могућа светла тачка за руководиоце у тој банци је што истраживање показује и да инфлација више није на опасно ниском нивоу.
Лондонска компанија ИХС Маркит у месечном извештају о економским активностима 19 чланица еврозоне, навела је и да су у стварању радних места забележени најбољи резултати у последњих девет и по година и да је настављено повећање наруџбина и оптимизма компанија.
Индекс набавки у привреди скочио је у фебруару на 56 одсто с јануарских 54,4 одсто и тренутно је на највишем нивоу од априла 2011. године, што указује на могућност великог привредног раста од 0,6 одсто у првом тромесечју ове године.
Велико изненађење је то што делује да Француска има нешто бржи раст од Немачке први пут од августа 2012. године.
Економиста Крис Вилијамсон каже да је повратак расту у Француској веома важан за ширење опоравка у еврозони.
Француска је тренутно у фокусу због предстојећих председничких избора, а истраживања јавног мњења указују да ће трка бити неизвесна. Иако ће према њима кандидаткиња екстремне деснице Марин ле Пен имати највише гласова у првом кругу, она заостаје за потенцијалним ривалима у другом кругу.
Политичка неизвесност је велика ове године у земљама еврозоне. Осим у Француској, избори се одржавају у Холандији у марту и у Немачкој у септембру.
Постоји забринутост да ће популистичке странке, на таласу „брегзита“ и победе Доналда Трампа у САД, ојачати широм Европе и да ће то допринети погоршању пословних околности.
Извор: РТРС