„Сматрам да је неопходно да неодложно почне рад на изради Статута за формирање ЗСО. Београд је спреман да моментално приступи у Бриселу заједничком раду на изради Статута. Исто тако, не прихватамо било какво својатање и једнострано деловање у том смислу, јер ЗСО не треба да формирају ни Приштина ни Иса Мустафа, већ Срби са КиМ уз помоћ и подршку Београда и Приштине“, изјавио је Ђурић недељнику „Јединство“.
Србија се, с друге стране, како је истакао, понаша као правна држава која поштује постигнуте споразуме и договоре, као и међународно и унутрашње право, и на том курсу остаје.
„Никада нећемо одустати од борбе за наше интересе и дочекаћемо формирање ЗСО, зато што сам уверен у то да њено оснивање нема алтернативу и да је то једини начин да се дође до нормалних политичких односа између Срба и Албанаца на КиМ. Што пре политички представници Албанаца на КиМ то схвате, то боље и по косовско-метохијске Албанце, јер они због одсуства формирања ЗСО трпе штету која се мери стотинама милиона евра“, рекао је Ђурић.
Ђурић је истакао да је сама Приштина креирала атмосферу у којој је ЗСО представљена као нешто што је непожељно, иако би ЗСО заправо решила многе проблеме у албанско-српским односима.
„Цела политичка класа, и власт и опозиција, није успела да понуди албанском народу ништа осим сукоба са Србијом и са српским народом на КиМ. То је једна жалосна и банкротирана политика, и то мора да буде промењено што пре“, рекао је Ђурић.
Како је објаснио, албански политички лидери на КиМ су сталним изазивањем антисрпског расположења прикривали чињеницу да за 16 година нису урадили ништа на изградњи економије, иако је међународна заједница од 1999. на КиМ уложила око 60 милијарди евра.
„Човек би очекивао када оде на КиМ да то изгледа лепше него Швајцарска. Када идете кроз албанске средине, видите да тамо нема никакве привреде. Има само ауто-перионица, бензинских пумпи, понека занатска радња. Неко је ту крао, те паре арчио, а није их утрошио за оно што је било предвиђено. Зато су данас Албанци на КиМ сиромашни, гладни и незадовољни, и у десетинама хиљада одлазе са КиМ сваке године“, рекао је Ђурић.
Извор: Танјуг