Награда која се додељује из Фонда „Алберта Нобела“ од 1901. године намењена је оним појединцима или организацијама који су стекли највеће заслуге на подручју физике, хемије, медицине или физиологије, књижевности, те миротворцима који су допринели разумевању међу народима, миру и разоружању.
Награду додељују Краљевска шведска академија, Каролиншки медицинско-хируршки институт, Шведска академија и Норвешки одбор за доделу Нобелове награде.
Престижну награду до сада су добили 822 мушкарца и 48 жена. Оне су добиле 16 награда за мир, 14 за књижевност, 12 за медицину или физиологију, четири награде за хемију, две за физику и једну награду за економију.
Једина жена која је добила Нобелову награду два пута
Научница Марија Кири је прва добитница Нобелове награде и једина жена која је престижну награду освојила два пута. Прву награду добила је 1903. за физику, а 1911. године за хемију.
Она је открила радиоактивност. Због тога што је Киријева награду освојила два пута, женама је додељено укупно 49 награда.
Најмлађа добитница Нобелове награде за мир
Активисткиња Малала Јусуфзаи најмлађа је особа која је освојила Нобелову награду за мир 2014. године када јој је било свега 17 година. Изјавила је да ће награду од осам милиона круна (око 641.000 евра) поклонити школама у Пакистану.
Фонд који носи њено име наставља са реализацијом пројеката како би девојчице у земљама у развоју могле да похађају школу.
Она је 9. октобра 2012. године нападнута у аутобусу којим се враћала из школе. Маскирани мушкарац је ушао у аутобус и девојку питао за име, након чега је отворио ватру на њу. Малала је рањена у главу, врат и раме. Хоспитализована је, а недуго након напада пребачена је на лечење у Велику Британију. Лечење је завршила 2013. године, након чега се са породицом преселила у Бирмингем и ту наставила школовање.
Тавакол Абдел Салам Карман прва је жена која је у арапском свету добила Нобелову награду за мир. Награда јој је додељена 2011. године због доприноса јачању улоге жене у друштву.
Прва жена добитница награде за књижевност
Селма Лагерлоф је 1909. године добила Нобелову награду за књижевност и постала прва жена и прва шведска књижевница којој је то пошло за руком.
Биохемичарка Герти Тереса Кори Нобелову награду за физиологију или медицину, заједно са супругом Карлом Фердинандом Коријем и физиологом Бернардом Албертом Хусајом, добила је 1947. године.
Прва жена из Африке која је добила Нобелову награду за мир је Вангари Матаи. Награду је добила 2004. године због доприноса одрживом развоју, демократији и миру.
Виролог Франсоаз Баре Синуси Нобелову награду за физиологију или медицину добила је 2008. године за рад на препознавању вируса ХИВ.
Извор: Н1