Бриселски процес нормализације односа између Београда и Приштине толико је далеко одмакао да не може да буде потпуно заустављен, каже за Спутњик Милован Дрецун, председник Одбора за КиМ Скупштине Србије коментаришући резолуцију косовске скупштине којом се захтева суспензија дијалога са Београдом док Рамуш Харадинај не буде ослобођен.
„Ово је, заправо, један од корака којим Приштина, што је могуће више, покушава да продужи, односно да онемогући реализацију кључног дела бриселског процеса, а то је формирање Заједнице српских општина“, каже Дрецун.
Приштина је то покушала у неколико наврата, додаје, а сада су искористили ситуацију са хапшењем особе оптужене за најтежа ратна недела.
„Цела скупштина (Косова) ставља се у улогу таоца Рамуша Харадинаја, а процес нормализације односа не сме да зависи ни од ког појединца. Мислим да је ово нерационалан потез Приштине, али је добро испланиран и Приштина ће, вероватно, у наредном периоду покушати да условљава процес нормализације односа“, сматра Дрецун.
Велики је ризик за Приштину да у потпуности одустане од дијалога са Београдом, каже директор Радио Београда и добар познавалац прилика на КиМ Миливоје Михајловић.
„Овде се ради о игри коју Хашим Тачи полако почиње да игра. Пошто није успела прича о војсци Косова, он је наметнуо тему која је оштрија, која ће мало више да заболи међународну заједницу, а то је најава прекида бриселског дијалога. Он зна да има две ствари у рукама, једна је војска Косова, друга је бриселски дијалог и он тиме покушати да тргује са Европом и са Западом. То, наравно, може много да га кошта“, објашњава Михајловић.
Паралелно са тим, Тачи је кренуо у медијску акцију, наставља Михајловић. Тачијеви саветници и министри у косовској влади у западним медијима константно говоре о опасности од руског присуства у Србији.
„Беким Чолаку, његов шеф кабинета, за Би-Би-Си је рекао да небом над Србијом шпартају ’мигови‘. То је покушај да се симулира нека велика опасност по Албанце. Мислим да бриселски дијалог није доведен у питање. Он јесте у кризи, али то је, како они кажу, до 6. априла, да покушају да направе притисак на суд у Француској, али и да покушају да направе притисак на Запад, ЕУ, НАТО и САД. Чини ми се да у овом моменту усвајање декларације представља почетак предизборне трке на Косову и мислим да бисмо на јесен тамо могли да очекујемо, осим локалних, и парламентарне изборе“, закључује Михајловић.
Скупштина Косова усвојила је резолуцију у којој тражи суспензију дијалога са Србијом до ослобађања Рамуша Харадинаја, који се налази на условној слободи у Колмару, у Француској.
Резолуцију је предложила Алијанса за будућност Косова и подржале су је све парламентарне групе, владајуће и опозиционе, осим Српске листе, која бојкотује рад скупштине.
У међувремену је реаговала Европска унија, која је оценила да позив за замрзавање дијалога не доприноси нормализацији односа и није на истој линији са сталним опредељењем институција Косова за дијалог.
Реакција Брисела показује да је комплетна међународна заједница свесна чињенице да без наставка процеса нормализације односа региону прети озбиљна дестабилизација, која би могла да се прошири у више земаља, што би регион вратило у фазу покушаја реанимације великоалбанског пројекта, каже Дрецун.
Рањивост Приштине на притиске из Брисела и Вашингтона је очигледна, додаје он, али изненађује понашање Тачија који наставља да се понаша на исти начин и пошто добије упозорења и из САД, и из Брисела и из НАТО-а.
„Ту нешто није у реду. Или је Приштина успела да створи неки одбрамбени механизам или се ради о неким синхронизованим потезима који се одвијају далеко од очију јавности. Мислим да ће Приштина ипак морати да седне за сто и да разговара са Београдом, јер тај процес једини има перспективу“, закључује Дрецун.
У игри коју је Приштина започела са САД, НАТО-ом и ЕУ види се да неко фали, каже политички аналитичар из Косовске Митровице Стефан Филиповић. Тај неко је, према његовим речима, Берлин.
„Мислим да је сада на потезу Немачка и да ће она да реши ову ситуацију са Приштином. Видимо да САД имају неке своје проблеме и да не могу да се толико посвете Косову и Балкану. Мислим да ће Немачка извршити кључни притисак на Приштину и да ће јој дати савете како да превазиђе ове унилатералне потезе, који су били објективно лоши за њу“, каже Филиповић.