Након успешног тестирања на животињама, планира се и тестирање на људима.
Доктор Дејвид Синклер, професор на Харварду, и његове колеге открили су резултате свог истраживања у најновијем издању часописа „Сајенс“.
Научници су се усредсредили на необично једињење које има својства против старења које називају НАД+ (никотинамид аденин динуклеотид).
Још од 2013. тим је свестан да је НАД+ заступљенији код млађих мишева. Испоставило се да повећање нивоа овог једињења код старијих мишева у биолошком смислу доноси изглед много млађе животиње.
Процес је заправо зачуђујуће једноставан. Синклер и његов тим само су накапали НАД+ у воду коју су дали старијим мишевима и већ након неколико сати њихова тела би показивала веће нивое једињења. Већ током прве недеље приметили би очигледне промене у старењу мишића и обнављање ДНК код мишева.
„Не можемо да пронађемо разлику у ткиву миша старог две године наспрам мишева старих три-четири месеца“, тврди Синклер.
Разлог због којег НАД+ има овакав утицај је то што је повезан с телесном функцијом обнављања ДНК.
Наиме, сваки пут када се ћелије деле, ДНК се копира — то није увек савршен процес и догађају се грешке које на крају доводе до трајног оштећења саме ДНК. Већина тих грешака при копирању може да се поправи док год су у телу присутне довољне количине обнављајућег једињења — ПАРП1.
Показало се да су ПАРП1 и НАД+ врло повезани — док су нивои НАД-а високи, ПАРП1 се лако активира и може боље да обавља своју функцију. Када ниво НАД-а опадне, као што се дешава код старијих особа, почиње гомилање штете у процесима копирања ДНК.
Намера научника била је да изолују НАД+ како би циљао ћелије тумора. Врста лекова за рак звана „ПАРП инхибитори“, која се иначе преписује оболелима од рака дојке, утиче на могућност ПАРП-а да поправља ДНК у тумору и тако га доводи до пропадања.
Проблем је што поједини пацијенти не реагују добро на лекове, али би манипулацијом нивоа НАД-а та реакција могла знатно да се побољша.
Последњи тест, наравно, тиче се истраживања да ли ће овакво обртање процеса старења ткива моћи успешно да се примени и на људе.
Синклер је основао посебну компанију у Бостону и планира да тестира своју нову капсулу на 25 добровољаца, како би могао да се увери да ли је безбедна.
Ако се та истраживања покажу успешним, нада се да ће НАД+ имати широку употребу, како у медицини, почевши од заштите ћелија оболелих од рака од негативних утицаја радијације током лечења, па све до свакодневне заштите особа које се свакодневно сусрећу с радијацијом на послу. Такође и у свемиру, јер ће помоћи астронаутима да смање утицај космичке радијације, пише магазин Тајм.
Извор: Дневник