У питању су две 37-годишње сестре, једнојајчани близанци, од којих је једна имала материцу, а друга не.
„Постоперативни ток је одличан“, објаснио је директор клинике Зоран Радојичић.
Сестра донор већ има троје деце, те је одлучила да помогне близнакињи која је рођена без материце.
Операција је трајала више од десет сати, а предност таквих трансплантација, које до сада нису рађене у свету, јесте то што сестре неће бити подвргнуте никаквој имуносупресивној терапији, која се даје пацијентима који примају орган, како га организам не би одбацио.
Прву трансплантацију материце у Србији извео је тим страних лекара који имају искуства у таквим интервенцијама, као и лекара из Универзитетске дечје клинике.
Целу операцију водио је Матс Бранструм из Шведске, а са њим су била још три лекара из Гетеборга, три са Харварда, лекари из Израела и огромна екипа из Тиршове.
У Универзитетској болници у Гетеборгу до сада је урађено девет таквих трансплантација, после којих је рођено шест беба.
Члан тима Милан Миленковић, из Универзитетске болнице у Гетеборгу, каже да је пацијенткињи којој је пресађена материца пре интервенције урађена вантелесна оплодња, да је замрзнуто 13 ембриона и да ће први ембриотрансфер бити урађен шест месеци након трансплантације.
Мирослав Ђорђевић из Универзитетске дечје клинике у Тиршовој каже да је трансплантација материце део научног пројекта који траје већ четири године.
Он каже да ће се у наредном периоду радити на трансплантацији пениса и истиче да су у свету до сада урађене само две такве интервенције.
Извор: Танјуг