Руски аналитичари сматрају да је реч о „новој америчкој пропаганди“ и да је стварање јединица за подземне операције само празна прича.
„Вориор“, међутим, пише да је 2002. у САД основана војна јединица за оперативну подршку РЕФ, која се, између осталог, бави хитном набавком и испоруком опреме војсци.
Како се наводи у чланку, још 2012. године то одељење је примило захтев од америчке Друге пешадијске дивизије за испоруку оружја и војне технике за вођење борбених дејстава у тунелима у Северној Кореји.
Америчка војска има искуство интензивне борбе у подземним просторима у Кореји и Вијетнаму, додаје се у тексту. У Ку Чију, селу удаљеном око 70 километара северозападно од Хо Ши Мина, вијетнамски партизани прокопали су мрежу тунела на више нивоа, укупне дужине веће од 200 километара, са мноштвом замаскираних излаза на површини, стрељачких позиција, бункера, подземних радионица, магацина и касарни, који су с врха били густо прекривени минама и разним замкама. Американци, међутим, тада нису успели да поразе вијетнамске подземне јединице.
Са истим проблемом Пентагон се поново сусрео за време америчке операције у Авганистану и Ираку, али највећи подземни рат се води у Сирији.
Вођење рата под земљом отежавају велики комуникацијски проблеми, као и немогућност коришћења других средстава везе, попут беспилотних летелица за извиђање. Осим тога, борбе се воде у тешким условима — у потпуном мраку, на месту где често нема довољно ваздуха и где је тешко довући војну опрему и технику.
Медији такође наводе да су неке америчке јединице и у фебруару ове године имале „подземне вежбе“.
Маневри су подразумевали практичне вежбе са коришћењем опробаних технологија, а такође и позајмљених од комерцијалних компанија. У завршној фази, изведена је и спасилачка операција.
Закључци и предлози ће, како се наводи, бити представљени руководству Оружаних снага САД и на основу тога ће бити донета одлука о формирању специјалних јединица и јединица намењених за борбене операције под земљом — у катакомбама, тунела и подземних градских комуникација.
Међутим, руски аналитичари сматрају да од целе приче неће бити ништа и да је овде реч о „америчкој пропаганди“.
„Лично мислим да је та информација чиста пропаганда. Ради се о томе да је мени тешко и да замислим америчког војника који ратује у тунелу. Па, он без тоалет-папира ни у бој неће поћи! Хоћу да кажем да такав начин ратовања апсолутно не постоји у њиховој традицији, за разлику од Вијетнамаца, који су, попут кртица, могли да прокопавају десетине километара тунела. Због тога писањима америчких медија ја не верујем“, каже за Спутњик Владимир Анохин, потпредседник Академије геополитичких проблема.
Одговарајући на питање да ли у Русији постоје јединице које су обучене да воде „подземне ратове“, Анохин каже да не искључује могућност да су руски специјалци и за то припремљени.
„Што се тиче Русије и њене спремности да води ’подземне ратове‘, руско Министарство одбране о томе много не говори и не рекламира се на тај начин. Ради се о томе да је обука наших јединица за специјалне намене вишеструка, одвија се у свим правцима — они могу да акције спроводе и у пећинама и на планинама. Не искључујем могућност да имају искуства у вођењу борбених дејстава у сиријским тунелима, или да су се чак вијетнамска искуства узимала у обзир приликом обуке наших специјалаца. Међутим, не разумем како јединице могу да ратују у катакомбама? Па, замислите да америчка команда шаље целу јединицу у тунел?! То је посао који захтева веома прецизан рад, и њиме могу да се баве само појединци. А рекламирати такав начин ратовања је чиста глупост“, додаје Анохин.
Аналитичар, међутим, сматра да би водеће армије света требало да се позабаве стратегијом подземног ратовања ако стварно желе да се боре против тероризма. Према његовом мишљењу, то није од пресудног значаја и за то не би требало обучавати целе јединице, већ искључиво стручњаке — појединце.