У чланку објављеном у „Европском журналу за епидемиологију“ наводи се да су научници Института за храну, нутриционизам и здравље Универзитета у Редингу анализирали резултате 29 истраживања спроведених на око милион људи, од којих је документована смрт 93.000 особа, и закључили да нема доказа да су млечни производи довели до умирања.
У коначној анализи истраживања, делимично финансираног неограниченим грантовима трговинских група млечне индустрије, укључујући Глобалну млекарску платформу из САД, Институт за млекарство из Индије и Аустралијску млекару, показало се да су млечни производи здрави као и млеко.
Резултати у анализи коју је финансирала млечна индустрија показали су да није било корелације између количине сира, јогурта и млечних производа које нека особа троши и ризика од кардио-васкуларних обољења. У једној студији, истраживачи су стекли утисак да сир смањује ризик од кардио-васкуларних обољења, наводи „Њузвик“.
Научници су, пре свега, истраживали исхрану пацијента према количини млечних производа коју троше упоредо са стопом кардио-васкуларних обољења, коронарних обољења срца и смрти. Како је наведено у публикацији, проучавано је 938.465 учесника, од којих је 93.158 умрло, код 28.419 су забележене коронарне болести срца, а код 25.416 кардио-васкуларне болести.
„Ова мета-анализа комбинује податке 29 сродних студија које су показале да нема директне везе између млечних производа, пуномасних или са мањим процентом масти, млека и свих здравствених исхода, укључујући и смрт“, закључују аутори студије, што значи да не постоји веза између конзумације превише млечних производа и повећања ризика од кардио-васкуларних обољења и коронарних обољења срца, које би могле изазвати прерану смрт.
„Даље анализе ферментисаног сира и јогурта показале су да је конзумирањем десет грама сира дневно за два одсто мања могућност добијања кардио-васкуларних болести него конзумирањем исте количине јогурта“, показали су резултати студије.
Коаутор студије је закључио:
„Последња анализа пружила је додатне доказе да исхрана богата млечним производима није нужно штетна за здравље.“