Ајзен наводи да је јучерашњи сајбер-напад, који је практично „узео за таоце“ болнице, фабрике и владине агенције широм света, изгледа био „на ниском нивоу“ с обзиром на висину уплате коју су хакери тражили да би одблокирали документа која су претходно заразили вирусом, преноси АП.
„То што се јуче десило је мачји кашаљ. То још није озбиљно. Шта ако се исто то догоди са 10 нуклеарних централа, и ако цела електрична мрежа падне? Шта ако се исто деси некој брани или мосту?“, истакао је амерички експерт.
Он упозорава и да је сам интернет заражен, предвиђајући да ће се хакерски напади наставити све док се не обави озбиљно реструктурирање.
„Јуче се то десило са 10.000 компјутера… Нема препреке да се то сутра деси и са 100 милиона компјутера“, закључио је он.
За помоћ у заустављању ширења глобалног сајбер-напада заслужан је млади британски истраживач у области сајбер-безбедности, који је случајно активирао убијање вируса у зараженом софтверу, наводи америчка агенција.
„Гардијан“ је данас пренео да је 22-годишњи истраживач открио да се ширење злонамерног хакерског програма може зауставити регистровањем назива зараженог домена.
„Ово није крај. Нападачи ће схватити како смо га зауставили. Промениће код и почети изнова“, упозорио је и он, позвавши кориснике Виндоуса да апдејтују своје системе.
„Мајкрософт“ је данас саопштио да је поново апдејтовао старе верзије Виндоуса, иако је то учинио у марту.
У међувремену, британска министарка унутрашњих послова Амбер Рад изјавила је данас да је међународни сајбер-напад јуче угрозио око петину организација Националне безбедносне службе (НХС), али да је данас већина њих враћена у нормалу, осим шест.
Она је, после ванредног састанка Владе у Лондону, рекла да је 48 од 248 организација НХС погођене нападом.
Сајбер-напад, у којем су коришћене шпијунске методе које је, наводно, развила НСА, заразио је јуче десетине хиљада компјутера у скоро 100 земаља, а највећу штету претрпео је британски здравствени систем.
Хакери су жртве намамили да отворе прилог с компјутерским вирусом у мејлу који је садржао поруџбине, понуде за посао, безбедносна упозорења и друге легитимне поруке, а потом су од њих тражили да плате од 300 до 600 долара како би могли да поново приступе својим документима, које је у међувремену вирус блокирао.
Европол је јучерашњи глобални хакерски напад окарактерисао као напад без преседана и покренуо истрагу.