Аналитичар Бранко Радун изјавио је да је намера измене Кривичног закона БиХ, којим је предвиђена казна затвора за негирање геноцида, да се наметне једнострано историјско виђење рата према којем је српска страна кривац за „геноцид у Сребреници“, као и да се ућутка научно мишљење“.
Радун је напоменуо да Срби негирају геноцид у Сребреници, али га негирају и многи независни светски извори, људи који су били у БиХ током рата, који су били на функцијама, политичари или историчари и много који су упућени у то шта се дешавало.
„Претерано је квалификовање да се тим законом укида Република Српска, али ућуткује се наука, људи који би се тиме бавили научно, историчари, правни стручњаци који се баве том проблематиком, не само Сребреницом, него ратом у БиХ“, истакао је Радун.
Он је оценио да се на тај начин и спречава неки научни скуп, где би се полемисало о „геноциду у Сребреници“, па би неко тврдио да јесте геноцид, неко да није.
„Али према овом закону, ви хоћете да санкционишете научно мишљење. Неко ће да изнесе аргументе, а због тога може да ризикује затвор“, појаснио је Радун.
Он је нагласио да такав закон представља притисак на Републику Српску, али и на науку.
„Замислите да неки Американац каже да није било геноцида у Сребреници. Шта сад, он треба да иде у затвор у Босни? То је сулудо“, додао је Радун.
Он је навео да се тиме санкционише не само српска страна рата и став Срба, него се санкционишу и људи из целог света који су упућени у ту проблематику, који се не слажу са тим наметнутим и фризираним суђењима и одлукама у Хашком трибуналу, који је политички суд.
„Сам Хашки трибунал је институција која својим одлукама треба да на неки начин дефинише историју, не да је прекраја, него да је искроји. А они желе са овим променама закона да то запечате“, истакао је Радун.
Он је оценио да се на тај начин и прекраја историја и да неко ко је учествовао у ратном сукобу, покушава да наметне своју визију тог сукоба, узрока и последица.
„Проблем је што се то сада пребацује и у законодавну сферу, мењање закона.
То је и копирање законодавства у Немачкој где се санкционише негирање холокауста и геноцида над Јеврејима. Али то једно са другим нема никакве везе“, рекао је он.
Циљ измене Закона — ућуткивање Српске
Историограф Радован Калабић рекао једа измене Кривичног закона, које је утврдио Савет министара БиХ, представљају још један покушај нарушавања историјске истине и неприхватљив покушај озакоњења даљег деценијског клеветања српског народа.
„Српски народ би, при томе, имао и законске санкције“, истакао је Калабић.
Он је оцијенио да се та тема „спустила“ на ниво Савјета министара БиХ, пошто на светском нивоу у Савјету безбједности УН, због руског вета, није прошла британска резолуција о геноциду која би за собом повукла и забрану негирања наводног геноцида на тлу БиХ.
„Ја могу још само да се запитам — да ли у том Савету /министара БиХ/ има уопште Срба“, рекао је Калабић.
Он је навео да се против српског народа деценијама води рат, који је изашао из војне форме и наставио се у другим облицима.
„Ово је наставак рата против Срба само другим средствима, односно неприхватљивим законским средствима“, рекао је Калабић.
Он је истакао да у овом случају дневна политика предњачи у цијелој причи и да је то „један потпуно неприхватљив закон са становишта историјске истине“.
„Са становишта историјске истине неприхватљив је било који закон који ограничава, изобличује и фалсификује. Јасни су мотиви, а то је да се озакони нешто што у историјској науци уопште није потврђено“, нагласио је Калабић.
Он је оценио да се у Сребреници догодио масовни злочин, али није направљен геноцид и да ту треба правити велику разлику.
„Неко ко би донио закон у БиХ да се као кривично дело третира свако негирање геноцида, онда је то још један велики притисак на Србе који већ траје деценијама“, рекао је Калабић.
Он је рекао да му није познато да је нека судска пресуда постала историјска чињеница, подсетивши да у неким европским законима постоји негирање Холокауста.
„Неприхватљиво је поредити Холокауст са оним што се дешавало на простору бивше Југославије, у једног верском и грађанском рату. То је изван ума. То је грађански и верски рат, а не истребљење. Холокауст је покушај истребљења целог јеврејског народа. То су небо и земља“, рекао је Калабић.
Извор: Срна