„На међународном форуму о суперпроводљивости приликом преноса једносмерне струје у јапанском граду Ишикари, научници и стручњаци за енергетику Русије, Јапана, Јужне Кореје и Кине су се договорили да формирају заједничку радну групу како би се обезбедило спровођење мера неопходних за стварање великог Азијског енергетског прстена“, наводи се у саопштењу.
Генерални директор компаније „Россет“ Олег Бударгин рекао је да је ово дуго очекивани корак, јер у овом тренутку на путу прекограничне интеграције у индустрији електричне енергије стоји низ питања која захтевају заједничку потрагу за одговорима научне заједнице и предузећа за снабдевање електричном енергијом. Радна група, која се састоји од научника и представника енергетских компанија, може да пронађе технолошка, економска и политичка решења за ефикасну интеграцију електромрежних система.
„Руски енергетски систем био је обједињен од првог дана свог постојања и више пута је показивао своју ефикасност. Дошло је време да се искуство пренесе на читаве регионе, а у будућности и на цео континент. Интеграција у електроенергетици је гаранција мира на планети“, истакао је Бударгин.
Уједињење енергетских система ће, према мишљењу учесника конференције, значајно смањити трошкове сваког учесника на резерве снаге, омогућити да се користите дневне и сезонске разлике у потрошњи електричне енергије у различитим временским зонама и климатским појасевима за изједначавање баланса енергетских система, а такође ће повећати доступност електричне енергије. У саопштењу се наводи да у овом тренутку сваки седми становник планете још увек нема приступ овој услузи.
Такође се истиче да употреба суперпроводника једносмерне струје током међународне интеграције енергетских система заједно са увођењем моћних акумулатора електричне енергије и „паметних“ активних прилагодљивих мрежа, може да реши постојеће и будуће задатке електричне енергије, од којих су главни побољшање квалитета живота људи у различитим регионима света, обезбеђивање праведне тарифе за струју, очување еколошког наслеђа планете, као и разумна употреба тренутних и будућих извора.