Познато је да људско тело може да произведе витамин Д под утицајем УВ зрака на кожу. Када нема много сунца, током зиме, или у земљама са облачном климом, витамин Д мора се добити преко хране или у синтетичком облику.
Међутим, стандарди за употребу витамина Д које данас препоручује већина националних медицинских организација за превенцију и лечење рахитиса, болести костију и кардиоваскуларног система, засновани су на заблудама и због тога могу буквално да нашкоде човеку.
Конкретно, широм света преовлађује уверење да су витамин Д2, који је искључиво биљног порекла, и Д3, који се синтетише под утицајем ултраљубичастих таласа и улази у тело преко животињске хране, једнако корисни. Британски научници окупили су групу од 335 жена јужноазијског и европског порекла и поделили их у пет подгрупа. Једној су свакодневно давали плацебо, другој сок обогаћен Д2, трећој колачић са Д2, четвртој сок са Д3 и петој — колаче са Д3, наводи се на порталу „Медикал експрес“.
После 12 зимских недеља упоредили су резултате. Испоставило се да се Д3 апсорбује два пута боље од Д2. Код жена које су добијале Д3 са соком и колачима на крају експеримента витамин се повећао за 75 одсто и 74 одсто, респективно, док се код оних које су добијале Д2 са истим производима повећао за само 33 одсто и 34 одсто. При томе је код оних које су добијале плацебо забележен пад нивоа витамина Д. Слични показатељи примећени су и током друге године експеримента.
Научници су закључили да је стога оне који воле да уносе витамин Д из намирница биљног порекла неопходно упозорити да обим употребе треба да буде најмање два пута већа него што се сматрало раније.
Противницима синтетичких витамина најбоље је да једу месо лососа, бакалара, кавијар, јаја и масне млечне производе богате витамином Д3, а чим се појаве први сунчеви зраци да одмах отрче напоље — умерено сунчање такође је веома корисно.