Арогантни људи деле неколико особина и карактеристика с нарцистима, укључујући и уверење да су јединствени и да их само људи високог статуса разумеју, увек очекујући од других да им се диве, верујући да заслужују само најбоље у животу.
Њихово бахато понашање често љути људе око њих, па се не задржавају дуго у њиховом друштву. Већина се одлучује на лакши излаз, а то је брзи и тихи бег из њиховог друштва, пише портал „Хајер перспектив“.
Људе који се супротстављају арогантним појединцима околина често перципира као појединце с интегритетом који немају намеру да допусте икоме да им се обраћа с непоштовањем.
А како комуницирати с арогантним људима и како се поставити као једнак у таквој комуникацији, сазнајете из следећих 6 примера.
1. „На основу чега си закључио да треба то да кажеш?“
Овим типом питања изазивате арогантног саговорника да објасни своју изјаву која је обојена ароганцијом, генерализацијама или се темељи на стереотипима. Циљ је присилити арогантног човека да промисли о својој изјави у нади да ће схватити да је рекао нешто што је увредило његове саговорнике. И да у будућности размишља пре него што каже нешто слично.
2. „То ме вређа“ или „Баш си ме повредио“
Арогантни људи као да имају шесто чуло помоћу ког откривају ваше скривене болне тачке и гађају их са завидном тачношћу. Могу или не морају да показују емпатију, али дефинитивно схватају осећај повређености.
Ако сте им мета, требало би да им дате до знања да су њихови коментари и опаске болни и да се због њих лоше осећате. Ако су свесни да својим коментарима изазивају некоме бол, постоји добра шанса да ће променити понашање.
3. „То је само један угао гледања на ствари“
Наравно, живимо у слободном свету и сви имају право на своје мишљење, али је невероватно наивно и детињасто мислити да је само једно мишљење или виђење ствари исправно. Потребно је арогантним људима показати да се други људи не слажу с њиховим мишљењима и виђењима ствари.
4. „То је звучало јако умишљено, сигуран сам да ниси тако мислио“
Овом изјавом ћете арогантним особама дати до знања да сте уверени да су добри људи који су понекад несхваћени у својим изјавама и да сте спремни да им пружите другу шансу да објасне шта су и како мислили.
На овај начин им пружате шансу да спасу образ и да објасне што су тачно хтели да кажу, а то је реално и друга прилика да се исправе сами, како би избегли да их други исправљају.
5. „Заправо, моја мама је члан“
Кад арогантни људи почну да омаловажавају неку групу људи, пробајте да их изазвовете да оправдају своје ставове на личнији начин. Можете да им кажете да је неки ваш рођак или мама члан те групе коју омаловажавају. Овакав одговор ће их шокирати, јер није била поента омаловажавати друге него индиректно подизати свој друштвени статус. Ако се осете угроженима и на рубу конфликта, обично ће се извинити или „исправити“, и наставити разговор о другим темама.
6. „Био бих ти јако захвалан кад бисмо завршили с овим разговором“
На исти начин на који арогантан човек преузме главну реч у разговору, ви можете тај разговор да зауставите. Арогантни људи воле звук свог гласа и способни су да држе дуготрајне монологе, па је понекад потребно зауставити их како се не би отишло „предалеко“.