Говорећи у програму „60 минута“ на телевизији „Русија 1“, она је рекла да руска страна има „различите могућности“ да реши проблем са дипломатском имовином.
„До сада смо полазили од претпоставке да овај проблем треба решавати на цивилизован начин, у правним оквирима и, вероватно, људски, с обзиром на страсти које тренутно кључају у Вашингтону“, нагласила је она.
Захарова је додала да Русија „неће издати своје интересе“.
Списак одговарајућих мера на протеривање руских дипломата из САД и блокирање дипломатске имовине Русије Москва је припремила крајем 2016. године, изјавила је портпаролка руског министарства.
Захарова је подсетила да Москва тада није предузела никакве узвратне мере ни против америчких дипломата у Москви, ни према имовини САД на територији Русије. Она је додала да то није било из разлога што Русија „признаје неку кривицу“.
„Могу да вас уверим да је читав списак одговарајућих мера у разним комбинацијама већ био предложен оперативно, јер је већ прекипело, јер већ неколико година више није било снаге да се гледају константне провокације и на територији Русије и суседних земаља усмерене против нас, да се трпи и све време позива на партнерство, на сарадњу“, нагласила је Захарова.
Према њеним речима „донета је потпуно другачија одлука“, руска страна одлучила је да не ради оно што је предвиђено у овој ситуацији, већ да пружи време и шансу новој администрацији САД да исправи ситуацију.
„Контрамере нису усвојене управо да би се сачувао образ овој новој администрацији, да би ови људи, добијајући од нас поверење, могли њиме исправно да располажу“, додала је Захарова.
Администрација председника САД Барака Обаме је крајем децембра 2016. године увела санкције против девет руских институција, компанија и физичких лица, укључујући ГРУ и ФСБ, због „мешања у изборе и притиска на америчке дипломате који раде у Русији“.
САД су забраниле приступ стамбеним комплексима, тзв. „сеоским викендицама“ сталног представништва Русије у Њујорку и Амбасаде Русије у Вашингтону, који су дипломатска имовина. Такође, 35 руских дипломата окарактерисано је као персоне нон грата.
О условима у којима ради руски амбасадор
Портпаролка Министарства спољних послова навела је да руске дипломате у Сједињеним Америчким Државама, а посебно амбасадор Русије у САД Сергеј Кисљак, раде у условима „прогона“.
„Услови у којима раде руске дипломате су веома тешки. Тим људима је потребна морална подршка свих нас… То није информациона кампања, то је прогон амбасадора Кисљака“, нагласила је Захарова.
Она је додала да САД „прогањају“ Русију уопште. „Ово се не односи само на Кисљака, већ и на све нас, јер он тамо не представља сâм себе, он не представља Министарство спољних послова Русије, он представља нашу земљу“, рекла је она.
Кисљак (66) се нашао у средишту пажње америчке јавности када је бивши саветник за националну безбедност Мајкл Флин поднео оставку након што је утврђено да је имао контакте са руским амбасадором и пре него што је званично ступио на дужност.