Овај потез могао би да представља револуцију у пресађивању органа јер би се генетски модификовани органи свиња, у које су уметнути људски гени, могли пресађивати људима уместо ретких органа људских донора на које се најчешће врло дуго чека, преноси регионална Н1.
Због сличности и компатибилности свињских органа са људским, те животиње се већ дуго сматрају погодним даваоцима за такозвану ксенотрансплантацију.
Да би се спречило одбацивање животињских органа, научници су још почетком деведесетих година прошлог века дошли на замисао да у свиње убаце људске гене.
Досад су проблем у пресађивању свињских органа представљали вируси који могу бити заразни када је реч о трансплантацији на људског пацијента.
„Сајенс“ пише да је група научника коју су предводила двојица генетичара са Харварда, Џорџ Ларч и Луан Јанг, успешно применила методу клонирања како би отклонила гене одговорне за постојање вируса у свињском ДНК пре него што је приступила стварању 37 свињских ембриона.
Научници се надају да су на тај начин превладали једну од највећих препрека у овој врсти трансплантације.
Приватна компанија „Генезис“ коју су основали Ларч и Јанг, успела је да „створи 37 прасади чији ће органи бити потенцијално добри за ксенотрансплантацију“.
„Сајенс“ истиче да је недостатак људских органа за пресађивање толики да свакодневно у Сједињеним Америчким Државама у ишчекивању одговарајућег људског донора умру 22 пацијента.