Због суптропских врућина грађани траже различите начине да се расхладе. Најчешће се током превоза или у стамбеним и пословним објектима користе клима-уређаји који. Ако се не користе правилно, могу да буду погубни за здравље човека, деце поготово.
Избећи шок за организам
Главно правило је да разлика између температуре просторије у којој ради клима-уређај и спољашње не буде већа од 10 степени. Такође, просторију треба постепено расхлађивати. Уколико планирате да изађете из просторије, климу треба да угасите како би вам се тело привикло и да не би доживело „шок“.
Лекари упозоравају да клима-уређаји не смеју да дувају директно у вас, а посебно не према деци, јер су осетљива и лакше добију упалу уха.
Уколико имате бебу, педијатри саветују да је идеална температура просторија у којима борави 26 степени. Но, ако је спољашња температура висока, као што је то био случај претходних дана, онда морате повећати температуру у просторији, јер она сме бити 7-10 степени нижа од спољашње.
Децу и бебе никада не излажите директном хлађењу из клима-уређаја. Бебу обуците у прозрачну одећу која ће јој покривати руке и ноге, ставите јој памучну капу за главу и танке чарапе на стопала док клима ради, а температура се спушта. Оставите мало одшкринут прозор како бисте омогућили струјање ваздуха. Такође, дајте им довољно течности јер клима исушује кожу и слузницу.
Аутомобил прво проветрити
Када је реч о клима-уређају у аутомобилу, ту треба да обратите посебну пажњу јер сте изложенији. Лекари саветују да се аутомобил пре укључивања клима-уређаја добро проветри, јер у њему температура може да достигне и 70 степени на сунцу.
Чак и ако имате климу, проветрите аутомобил пре него што уђете у њега због испаравања пластике и уређаја које је опасно по здравље. Када се возите, подесите климу тако да температурна разлика не буде превелика.
Стручњаци из аутомобилске индустрије саветују да је најбоље на почетку отворити све прозоре и упалити климу те подесити на увлачење спољашњег ваздуха док је температура минимална. Ваздух треба да дува према прозорима. На овај начин се ваздух мења, тачније излази врели и устајали. Када кренете, затворите прозоре и подесите на рециркулацију ваздуха па смањите брзину дувања вентилатора.
Лекари саветују да би било добро да клима-уређај дува према ногама и ветробранском стаклу, јер на овај начин избегавате директно дување хладнијег ваздуха у лице и груди, што може да изазове упале синуса и уха, прехладе, али и озбиљније проблеме. Неколико минута пре краја вожње угасите клима-уређај и оставите упаљену вентилацију.
Уколико превозите бебу, боље расхладите аутомобил пре уношења бебе, а потом угасите климу и упалите вентилатор. Уколико вам буде претопло, упалите климу на температуру нижу седам степени од спољашње и побрините се да ниједан отвор није окренут према беби/детету.
Редовно одржавање
На крају је битно истаћи да минимално једном годишње чистите клима-уређај, као и филтер који се налази у њему, јер је влажна и прљава подлога идеална за развој штетних микроорганизама од којих неки могу изазвати и упалу плућа.
Кликс