У разговору са групом новинара из најутицајнијих кинеских медија, које је предводила извршна секретарка Свекинеске новинарске асоцијације Донгмеи Ванг, Михајловићева је рекла да је тренутна вредност свих уговора у инфраструктури које Србија има са Кином 2,5 милијарди долара, али да ће она ускоро бити много већа, чак шест милијарди долара, када се потпишу сви уговори о којима се воде преговори.
„Србија је мала земља, али је највећи партнер Кине на Балкану и у овом делу Европе. Наше две земље имају одличне економске и политичке односе. Србија се налази на траси највећег глобалног пројекта „Један појас, један пут“ који спроводи Кина и учиниће све што је у њеној моћи да допринесе овом пројекту и искористи све његове потенцијале“, изјавила је Михајловићева.
Она је истакла да о значају уговора за нашу земљу које Србија и Кина имају у области инфраструктуре говори податак да је од укупних улагања у инфраструктуру од око 14 милијарди евра, готово половина из Кине.
Нагласила је да је Србија захвална и да изузетно поштује политику Кине, која није признала самопроглашену независност Косова, као и да Србија подржава политику Кине.
Кинеске новинаре је највише занимао пројекат модернизације брзе пруге од Београда до Будимпеште, која треба да повеже западну Европу и грчку луку Пиреј, а коју су купиле кинеске компаније.
„Србија и Кина су потписале све потребне уговоре за почетак радова на модернизацији прве деонице ове пруге, од Београда до Старе Пазове. Очекујем да радови почну у новембру, када ће у Будимпешти бити одржан нови самит Кине и 16 земаља централне и источне Европе“, рекла је министарка грађевине.
Како је објаснила, на основу разговора кинеског и српског председника, очекује се да ће цела деоница бити завршена за две и по године.
„Један од следећих задатака треба да буде обнова и модернизација пруге од Београда ка југу Србије, према Македонији и Грчкој, како бисмо добили најбржу могућу везу луке Пиреј, Београда и западне Европе“, навела је Михајловићева.
Додала је да је од изузетне важности и помоћ Кине кроз размену знања и искустава, наводећи да је 15 кинеских инжењера неколико месеци провело у Београду, где су заједно радили с нашим инжењерима на пројектовању пруге од Београда до Будимпеште, којом ће возови ићи брзином до 200 километара на сат.
На питање кинеских новинара да ли ће притисци које Србија трпи из ЕУ утицати на економске односе које имамо са Кином, она је рекла:
„Не бих то назвала притисцима, већ додатним информисањем које Европска унија тражи од нас. Србија иде ка пуноправном чланству у ЕУ и оно што је значајно јесте да су сви инфраструктурни пројекти Србије и Кине усклађени са европским стандардима. Србија има одлично искуство у сарадњи са Кином, ми смо мала земља којој су инвестиције потребне и која нема времена за губљење и наш пут у ЕУ неће угрозити сарадњу коју имамо са Кином“, рекла је Михајловићева.
Она је истакла важност договора по ком на пројектима Србије са Кином 49 одсто робе и услуга може да буде некинеско, односно да наше фирме и наши радници раде заједно са кинеским.
„Осим сарадње у инфраструктури, Србија и Кина имају јако добру сарадњу у енергетици, а изузетно сам поносна на то што наше две земље имају одличне односе у области образовања и културе. Сигурна сам да ће култура и размена знања учинити да односи Србије и Кине, које географски јесу далеко, буду што блискији и ближи“, рекла је потпредседница Владе.
Михајловићева је гошћи Донгмеи Ванг поклонила пиротски ћилим који су израдиле жене из Етномреже.
Танјуг