У редовном годишњем извештају о верским слободама у свету за 2016, укључујући и Хрватску, Стејт департмент помиње бившег министра културе Златка Хасанбеговића и редитеља Јакова Седлара као особе чији су ставови о усташком режиму изазивали посебне критике јеврејских и српских верских заједница и невладиних организација.
Вашингтон је у извештају објављеном у уторак као догађаје који осликавају стање верских слобода истакао комеморацију у логору смрти „Јасеновац“, коју су бојкотовали јеврејски и српски челници, оптужујући тадашњу владу да умањује усташке злочине.
Америчка администрација пише и о маршу 5.000 људи на Савет за електронске медије, који је суспендовао програм телевизије З-1 због ток-шоуа у којем је водитељ позвао гледаоце да се држе даље од православне цркве у Загребу, јер би „четнички викари“ могли изаћи и „заклати“ невине пролазнике.
Помиње се и фудбалска утакмица између Хрватске и Израела, када су навијачи узвикивали усташки поздрав „За дом спремни“, као и спорни документарни филм Јакова Седлара „Јасеновац — Истина“.
Седлар каже да је реалан број убијених у том усташком логору између 20.000 и 40.000, док је Амерички музеј Холокауста проценио да се радило између 77.000 и 99.000 жртава, стоји у извештају и додаје да су јеврејски представници филм осудили, а хвалио га је министар културе Хасанбеговић.
Неколико невладиних организација, укључујући Центар Симон Визентал (ЦСВ) критиковао је именовање Хасанбеговића за министра културе, тврдећи да је величао пронацистички усташки режим и умањивао злочине из тог раздобља, наводи Стејт департмент.
Службени Вашингтон издваја и критику те организације на рачун загребачког Жупанијског суда, који је укинуо осуђујућу пресуду кардиналу Алојзију Степинцу због сарадње са усташким режимом из 1946. „Ефраим Зуроф, директор јерусалимске канцеларије ЦСВ-а, рекао је да је то ’апсолутно срамотно и ужасно, да се ради о покушају прекрајања историје‘“, стоји у извештају.
Стејт департмент помиње и забринутост Српске православне цркве због растуће друштвене нетолеранције и податка да је у 2016. било 20 вандалских напада да њену имовину, пет мање него годину дана раније. Откривена су само двојица починилаца против којих је суђење у току, пише у извештају.
Вашингтон упозорава и да хрватска влада није решила ниједан већи захтев СПЦ за повратак имовине, укључујући имовину у Осијеку, Вуковару и Винковцима, као и захтеве за враћањем јеврејске имовине одузете током Другог светског рата.
„Постојећи закон не допушта појединцима чија је имовина отета током Холокауста да траже одштету на суду ако су у међувремену променили држављанство. Власнике јеврејске имовине то погађа више од других“, наводе у Стејт департменту и позивају Загреб да убрза решавање тог проблема.
Танјуг