„Уколико Македонија заиста гласа за пријем Косова у Унеско, иако је свесна колико то погађа Србију и српски народ, предложићу председнику Вучићу да Србија у односу на име под којим смо признали Македонију, такође, као и они око Косова у Унеску, има у виду позицију Европске уније“, истакао је Дачић.
Србија је Македонију признала под њеним уставним именом Република Македонија, док је већина земаља ЕУ назива Бивша Југословенска Република Македонија.
Име те државе је предмет спорења са Грчком, која оспорава назив Македонија.
Дачић у изјави за Танјуг указује да је најава званичног Скопља да ће у гласању за чланство Косова и Метохије у Унеску имати у виду позицију већине земаља-чланица ЕУ, „директно супротна свим досадашњим изјавама македонског премијера Заева, да ће Македонија бити уздржана“.
Он је истакао да је Заев, осим јавних изјава на ту тему, став о уздржаности изнео и премијерки Брнабић у Трсту.
Промена става ће, поручује шеф српске дипломатије, „директно утицати на наше добросуседске односе“.
Према његовим речима, добри односи су наш циљ, али само на бази реципроцитета.
У македонску офанзиву умешан страни фактор
Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да ће држава предузети мере да заштити наше интересе у Македонији и истовремено преиспитати нашу оспособљеност и капацитете за обављање посла у актуелним условима у тој земљи.
„Већ следеће седмице, после састанака које ћемо овде имати, а имаћемо и састанак са председником Републике Србије Александром Вучићем, део нашег особља биће враћен у Скопље, а амбасадор ће бити враћен касније, када завршимо све консултације које имамо намеру да спроведемо овде у Београду“, казао је Дачић за Танјуг.
Он је објаснио да су запослени у Амбасади Србије у Македонији повучени, јер је недвосмислено, са јасним доказима, установљено појачано офанзивно деловање према Републици Србији, у чему је, како каже, свакако присутан и страни фактор.
„Ми ћемо предузети мере да се припремо за рад у једном таквом окружењу“, истакао је министар, али и нагласио да Србија жели добре односе са Македонијом.
Додао је да је о овој теми јутрос већ разговарао са председником Републике Александром Вучиће и председником Владе Аном Брнабић.
Министарство спољних послова Србије је, како додаје, јуче обавестило Министарство спољних послова Македоније о повлачењу целокупног особља Амбасаде Републике Србије у Скопљу на консултације у Београд.
„Ми недвосмисљено желимо добре односе са Македонијом. Желимо да градимо добре односе, зато што смо суседи, зато што имамо много заједничких интереса и зато што су то два блиска народа. Али наша обавеза је да заштитимо наше интересе, и у складу са тим ћемо примењивати основне дипломатске принципе у међународним односима, односно принцип реципроцитета у свим областима“, истиче Дачић.