Најзанимљивија локација у Северној Кореји — барем након што је постало јасно да режим Ким Џонг Уна не намерава да прекине нуклеарна тестирања како би се домогао нуклеарне бојеве главе коју може да монтира на интерконтинентални балистички пројектил (ИЦБМ) и тако досегне тло континенталног дела САД — зове се Пунгери.
Како јавља Би-Би-Си, ради се о локацији на којој је севернокорејски режим од 2006. године спровео шест нуклеарних тестова, укључујући и овај последњи са хидрогенском бомбом, најразорнијим оружјем на свету.
Снага последње детонације је иначе процењена на 50-ак килотона, што је око три пута више од бомбе која је бачена на Хирошиму 1945. године, преноси портал Индекс.
Пунгери се налази на североистоку земље на планинском терену. Би-Би-Си наводи да је тамо смештен главни погон севернокорејског нуклеарног програма и да је то једина активна локација за нуклеарна тестирања на свету.
Већина познатог о овој тајновитој локацији базира се на сателитским снимцима и праћењу премештања опреме на том подручју.
Сами нуклеарни тестови изводе се у систему тунела ископаних под планином Мантап, недалеко од Пунгерија.
Обавештајне агенције које прате Северну Кореју детаљно прате и ископавање материјала, пред гореспоменутим тунелима, како би покушали да закључе припрема ли Ким Џонг Ун нове нуклеарне тестове.
Уочи последњег нуклеарног тестирања, у којем је детонирана хидрогенска бомба, сателитски снимци направљени у августу приказивали су да је погон био у стању приправности, што имплицира припреме за нуклеарну детонацију, преноси Б92.
Раније ове године сателитски снимци су открили нове радове на копању тунела, а пред један од тунела постављен је неидентификовани комад опреме.
Експерименталне експлозивне направе, пише Би-Би-Си, смештају се дубоко у тунеле, на сам њихов крај. Тунел се потом затрпа земљом како би се спречило „цурење“ радијације, а потом се бомба детонира.
О градовима и местима у близини локације Пунгерија зна се врло мало, али се зато нешто више зна о кинеским местима недалеко од границе са Северном Корејом.
Конкретно, познато је да је у неколико градова уз границу са Северном Корејом пријављено подрхтавање тла у тренутку извођења нуклеарних тестирања.