Конкретно, о биткојнима и другим аспектима иновативних финансијских технологија учиће студенти Московског државног универзитета (МГУ) „Ломоносов“, Више економске школа, Националног универзитета за науку и технологију, Московског физичко-техничког института и Санктпетербуршког државног универзитета економије.
Популарност „блокчејна“ донео је биткојн, најпознатија криптовалута у свету. Технологија представља сређену базу података у којој се чува информација о свим трансферима између рачуна корисника које су извршили учесници система. Управо на том инструменту функционише електронски новац који стотине људи широм света, такозвани „мајнери“, зарађују директно код своје куће.
Студенти Економског факултета Московског државног универзитета „Ломоносов“ упознаће се са „блокчејном“. На факултету су рекли да ће се технологија разматрати само са становишта финансијске примене.
„Одмах ћемо на неколико програма имати мастер-клас и за то позивамо представнике индустрије“, рекао је члан Управног одбора магистарског програма „Финансијска аналитика“ Економског факултета МГУ Сергеј Студњиков.
„Неко ће говорити о ’блокчејну‘, а неко о биткојнима.“
На Вишој економској школи та тема ће се разматрати у оквиру курса „Финансијске технологије“.
„За тему ’блокчејна‘ планирано је неколико предавања које ће држати гостујући стручњаци“, рекли су на том факултету.
Захтеви банака
На Институту за физику и технологију у Москви учиће се компоненте ИТ „блокчејна“. Према речима директора Физичко-техничке школе примењене математике и информатике Андреја Рајгородског, тај правац је веома тражен и код студената и код послодаваца.
„Ове године имамо неколико посебних курсева, који имају много слушалаца, јер је та тема изузетно популарна“, објаснио је Рајгородски.
„И за то стижу захтеви од индустријских партнера. На пример, ’Сбербанка‘ сада ради са нама. Отворила је нову научну лабораторију у којој се врше истраживања на ту тему.“
На Националном истраживачком технолошком универзитету „блокчејн“ ће бити проучаван заједно са економистима на основи новог научног центра.
Институт и „Вњешекономбанк“ су овог лета потписале споразум о стварању Центра за компетенцију за нове материјале и технологије са фокусом на „блокчејн“, саопштили су у Институту.
„Задаци Центра укључују организацију научне активности за развој технологије ’блокчејна‘, за развој додатног стручног образовања у тој области и на формирању висококвалификованих кадровских ресурса у оквиру реализације иновационих пројеката.“
Расте потражња за специјалисте за „блокчејн“
Већ постоји потражња за „блокчејн“ стручњаке на тржишту рада, рекао је директор новоформираног Удружења за криптовалуте и „блокчејне“ Арсениј Шчељцин.
„И, наравно, потражња ће расти“, објаснио је он.
„У почетку ће постојећи програмери задовољити потребе. Затим ће можда бити потребни специјалисти за паметне уговоре — у области финансија, логистике…“
Међу „најтраженије професије у новом екосистему“ оснивач музичке „блокчејн“ платформе „саундчејн“ Артјом Абајев сврстава „блокчејн“ инжењере и програмере са дубоким разумевањем криптографије. Такође, према његовом мишљењу, „биће потребни адвокати који разумеју технологију паметних уговора и токенизацију актива“.
Један од креатора „блокчејна“ „Етерум“ Виталик Бутерин сматра да ће савремено друштво ускоро доћи до употребе криптовалуте.
„Нова етапа развоја моћи ће да се упореди са уласком интернета у свакодневни живот“, уверен је програмер.
Експерти истичу да почиње да се мења однос према новом финансијском инструменту у многим земљама, укључујући и Русију. У априлу је заменик министра финансија Русије Алексеј Мојсејев истакао да би биткојн 2018. године могао да добије статус финансијског производа у Русији. У том случају ће трансакције са том валутом бити обухваћене законом усмереним на борбу против илегалних трансакција.
Централна банка Русије предложила је крајем маја да се виртуелна валута призна за дигиталну робу и да се на њу прошири опорезивање.
„Пошто се емитује виртуелни новац који није подржан златним резервама и није под контролом у погледу њихове количине, пре или касније то може да доведе до нестабилности на финансијским тржиштима“, истакли су у Централној банци Русије.
У јуну је директорка Централне банке Елвира Набиулина нагласила да је прво потребно пажљиво проучити принципе рада криптовалута, а затим их увести у регулативу.