Да ли медији лажу? Овакво питање поставља у наслову нове књиге немачки публициста Јенс Вернике. У овом краћем приручнику, своје мишљење о пропаганди износе познати немачки новинари и научници. Између осталог, на пристрасност медија жали се и новинар Фолкер Бројтигам.
У интервјуу за Спутњик Бројтигам каже да сви медији преузимају информације из истих извора, то јест новинских агенција, које су без изузетка оријентисане на Запад. Тако, американци користе „Асошијетед прес“, Французи „Франс прес“, Британци „Ројтерс“. Пошто сви медији користе податке из истих агенција, све вести на крају личе једна на другу.
Према његовим речима, медији лажу потпуно свесно.
Бројтигам је уложио више од 100 жалби на медије због једностраног приступа актуелним проблемима. Он је пре три године одлучио да се бори против таквог „црно-белог“ приказивања стварности, када је почела украјинска криза.
„По мом мишљењу, начин на који су медији информисали јавност, био је потпуно русофобичан и ’трансатлантски‘. То је било заиста неподношљиво. Тада су, у априлу 2014. године, поједине земље НАТО-а, на захтев Кијева, спровеле под маском ОЕБС-а одређену операцију на истоку земље. То је била обавештајна операција, у којој је учествовало тринаест официра. Они су били у цивилној одећи, али су били наоружани и кретали се ван утврђених рута. Након њиховог хапшења, медији су јавили да Украјинци из источног дела земље држе као таоце официре ОЕБС-а. Тада сам први пут уложио жалбу.“
У складу са важећим договорима о емитовању, уколико се не слаже са начином на који се приказује овај или онај догађај, грађанин Немачке може да се жали главном уреднику тог медија. Друго је како ће се решити ово питање унутар тог медија. Према речима Бројтигама, ниједна његова жалба није била прихваћена.
„Реч ’пропаганда‘ у немачком језику тесно је повезана са Трећим рајхом. У доба Трећег рајха, као и сада, пропаганда се користила за замајавање јавности у интересу одређене политике. Сада пропаганда служи интересима политичара који заговарају трансатлантске вредности. Користе се исти инструменти, али некако ’деликатније‘“, каже саговорник Спутњика.
Новинар истиче да се уместо чињеница медијским „конзументима“ сервирају спекулације:
„Нас одавно ’хране‘ антируским ставовима, тако да већина и неће приметити да је опет добила дозу пропаганде. Данас слушамо вести о руским вежбама на западним границама Русије и Белорусије. У шоку смо, медији јављају да се надомак спољних граница ЕУ одржавају велике вежбе. Али стварност изгледа другачије: НАТО се стално приближава руским границама“, закључује Бројтигам.