„Завршио сам Правни факултет, али немам посао и сада планирам да узмем бугарски пасош, како бих некако дошао до посла ван Македоније, јер ја не могу да планирам будућност и породицу са платом од 200 евра, колико моји родитељи зарађују у фабрици. Многима је то пошло за руком, па се надам да ће и мени.“
Тако млади правник из Македоније тренутно види своју будућност у којој је спреман да због егзистенције промени и своју националност.
Прича није ни нова ни усамљена, а тренд да Бугарска по убрзаном поступку даје свакоме из Македоније, ко то жели, бугарско држављанство траје већ скоро деценију. На пасош се чека, како каже наш саговорник, око две године, а услов је да „кандидат“ поседује било какав документ који доказује да је неко у његовој породици имао бугарско порекло.
Наравно, с обзиром да све може да се претвори у бизнис, тако и наш саговорник прича да су се у последње време појавили људи такозвани „посредници“, који за неколико хиљада евра успевају да у много краћем року од две године обезбеде бугарски пасош.
„Постоји читава мрежа људи који се тиме баве. Они за дебеле паре откупљују папире од углавном старијих Македонаца или њихових породица који имају документа својих предака, а која су доказ да су бугарског порекла. Нико не проверава да ли је та особа која тражи пасош у родбинској вези са особом са документа. Често се дешава да на исти документ и по неколико десетина људи добије пасош“, каже наш саговорник.
Он је свестан да на тај начин „гази свој идентитет“, али, како каже, од тога се не једе ’леба.
„Ја знам зашто су Бугари тако предусретљиви према нама, јер нас као нацију не признају. Ни мени није лако, али се тешим чињеницом да ми Македонију и то што сам Македонац у срцу нико не може отети. Наравно, схватам да ћу као успем да добијем бугарски пасош, тог тренутка у својој родној земљи бити — странац“, износи свој став млади Македонац.
Надлежне службе немају прецизан број колико је тачно Македонаца на тај начин узело бугарско држављанство, али новинари који су се бавили том темом износе бројку према којој је у протеклих 15 година издато више од 51.000 нових пасоша за Македонце. Сваки од „Бугара“ потписао је документ којим признаје своје бугарске корене и бугарски „као матерњи“ језик.
Само добијање држављанства Бугарске, а самим тим и пасоша, изгледа овако. Прво и најбитније је добијање декларације о пореклу. Захтев за наведени документ се може предати у амбасади или конзулату. Потребни документи за потврду бугарског порекла такође морају бити предати у бугарском конзулату, као и извод из матичне књиге рођених и копија пасоша. Све мора бити оверено код нотара, укључујући и образац — декларацију о бугарској националној свести и документ који утврђује бугарско порекло лица, као и доказ да сте у сродству са претком чији документ достављате као доказ. Све мора да се фотокопира у општини у којој је кандидат за држављанство пријављен. Овере и лични извод прилажу се и у оригиналу, док се оригинали за претке дају на увид приликом предаје попуњеног захтева за потврду о бугарском пореклу и декларације да сте бугарске националности.
Све се проверава код овлашћених тумача за бугарски језик, после чега се папири оверавају у амбасади где свака овера кошта 15 евра, док такса износи пет евра за предају свих докумената и за добијање потврде о бугарском пореклу.
Приликом аплицирања се иде и на интервју који траје око десетак минута. Врти се неколико истих питања на која је потребно одмах одговорити и бити сигуран у одговору. То су углавном питања везана за бугарске државне празнике, потом ко је министар правосуђа, премијер, председник, као и питања „Зашто хоћеш да будеш баш бугарски држављанин“ и „Шта ће се променити у твом животу ако то постанеш“.