Енвер Хоџај, заменик премијера Косова, у праву је — Каталонија и Косово нису исто! Ево и зашто. У Каталонији, Шпанци нису протерани као што су протерани Срби са Косова над којима су Албанци извршили етничко чишћење.
Ово је укратко прва реакција адвоката Горана Петронијевића, некада и судије на Косову и Метохији, на опаску косовског званичника да „Каталонија и Косово не могу да се пореде, јер је на Косову извршено етничко чишћење Албанаца, а починили су га Срби“.
Петронијевић у разговору за Спутњик истиче чињеницу која, како каже, истерује истину на видело, а то је да Албанаца на Косову и Метохији има више данас него што их је било пре ратних сукоба.
„Срба данас на Косову има око 150.000 мање. Они су протерани и етнички очишћени, и то је тачно. Да би Косово и Каталонија били исти, то би онда значило да Каталонија, сада уз интервенцију (то се наравно неће десити) неког војног блока као што је НАТО, бомбардује Шпанију и протера већински део становништва, дакле, негде око 60 одсто људи шпанског порекла“, каже Петронијевић.
У том смислу, каже наш саговорник, ситуација јесте различита, али тако што су на Косову етнички очишћени Срби, а не Албанци.
Он подсећа да у Приштини, у којој је живело око 50.000 Срба, сада живи само њих пет или шест. У Пећи, у којој је живело око 30.000 Срба, сада живи седам Срба, и тако редом по целом Косову.
„Да су Албанци етнички очишћени је потпуна замена теза! То је подметнута теза која је искоришћена као разлог за бомбардовање. То су смислили стратези НАТО-а који су почели бомбардовање“, каже Петронијевић.
Петронијевић, који је и хашки адвокат, тврди да је етничко чишћење Албанца од стране Срба, иако помињано у више појединачних оптужница, заправо потпуно недоказано кроз суђења у Хашком трибуналу. Ни такозвана операција „Потковица“, за коју Албанци тврде да су тадашње српске власти направиле како би етнички очистиле Албанце са Косова није доказана, а како наводи, као неко ко је у то време био судија на Косову и Метохији, дакле и непосредни сведок дешавања, Албанце нико није дирао, већ су се сами покренули, и то по наређењу ОВК вођа у договору са НАТО снагама. Петронијевић тврди да је НАТО у неколико наврата бомбардовао и побио албанске цивиле управо у оним колонама које су се сопственом одлуком враћале на своја огњишта.
Подсећања ради, Срби су и после завршетка рата 2004. од стране Албанца, а пред очима међународне заједнице, доживели прави погром када је за мање од 48 сати протерано више од четири хиљада Срба из њихових кућа и запаљено преко тридесет верских објеката СПЦ. У таласу насиља тада је убијено осам Срба, а повређено најмање 170. Порушено је око 800 српских кућа и запаљено 35 верских објеката, укључујући 18 споменика културе, међу којима и црква Богородице Љевишке у Призрену.
Према подацима Епархије рашко-призренске СПЦ, из априла 2004, укупан број уништених црквених зграда је био близу 100. Међународни тужиоци и судије на Косову и Метохији процесирали су седам случајева уништавања цркава и 67 особа осудили на затворске казне од 21 месеца до 16 година.
Иначе, Косово је једина територија у Европи у којој један народ живи у „енклавама“, и о чијој се безбедности још старају војници међународне заједнице. Број отимања приватне имовине немогуће је и сагледати.