Амерички лингвиста и филозоф Ноам Чомски оценио је да председник САД Доналд Трамп својим лакрдијама везује сву пажњу јавности за себе и да више није важно чак ни како то ради.
„Саме тврдње које он износи нису важне. Битно је да се тиме скреће пажња са онога што се збива у позадини. Иза сцене, ван домашаја светлости рефлектора, тим најзагриженијих републиканаца вредно ради на спровођењу политика које имају за циљ да још више обогате њихово право бирачко тело: оне који поседују приватно богатство и моћ, ’господаре човечанства‘“, рекао је Чомски а преноси портал „Том диспеч“.
Те политике ће имати погубне последице за најшире слојеве становништва и будуће генерације, али они су неважни јер републиканци о њима не размишљају, сматра Чомски и додаје да они већ годинама раде на „наметању тих деструктивних политика“.
Сва кривица за насталу штету не може се приписати „преваранту који номинално врши власт“, помоћницима којима се окружио и силама које је ослободио у Конгресу, истиче један од највећих светских интелектуалаца.
„Неки од најопаснијих трендова које доноси Трампов мандат надовезују се на иницијативе покренуте у Обамином мандату — иницијативе иза којих је, не смемо заборавити, стајао притисак републиканског Конгреса“, каже он.
Чомски подсећа на студију објављену у „Билтену атомских физичара“ по којој је програм модернизације нуклеарног арсенала који је спровео Обама увећао „укупну разорну моћ постојећих нуклеарних пројектила приближно три пута — а то је управо развој догађаја какав се може очекивати у земљи која жели да развије способност да поведе и добије нуклеарни рат тако што ће првим ударом уништити арсенал противника“.
Као што се истиче у анализи, увећани нуклеарни капацитети угрожавају стратешку стабилност од које зависи опстанак човечанства, нагласио је Чомски.
„А застрашујући извештаји о катастрофама које су за длаку избегнуте и неодговорно понашање наших лидера у неколико последњих година јасно показују колико нам је опстанак неизвестан. Тај исти програм сада спроводи Трамп и то, уз претњу еколошке катастрофе, засењује све друге проблеме — а готово нико не говори о томе јер је сва пажња усмерена на кловна под рефлекторима“, рекао је Чомски.
Према његовим речима, не можемо да знамо колико је јасна Трампова представа о ономе што он и његови помагачи заправо раде.
„Сасвим је могуће да је он аутентичан у својим поступцима, да имамо посла са некомпетентним и преосетљивим мегаломанијаком чија је једина идеологија он сам. А шта нам доноси доминација екстремистичког крила републиканске организације? То је сасвим очигледно“, рекао је Чомски.
На питање како тумачи то што је прва земља коју је Трамп посетио била Саудијска Арабија, Чомски је одговорио да је то земља у којој се осећа као код куће, коју „красе“ брутална диктатура, репресија, водећи произвођач нафте и огромног богатства.
Кад је реч о кризи на Блиском истоку, Чомски је оценио да званични Вашингтон већ шест деценија третира Иран као „можда најопаснију земљу на свету“ зато што Ирану „никада није опроштено свргавање диктатора којег је Вашингтон инсталирао у државном удару 1953, којим је разорен парламентарни режим у Ирану, као ни идеја да он има право да располаже сопственим природним ресурсима“.
Чомски је подсетио да су у Ирачко-иранском рату САД подржавале Садама Хусеина.
„У сукобу су погинуле стотине хиљада Иранаца, а многи су убијени хемијским оружјем. Реганова подршка његовом савезнику Садаму била је таква да је, када је Ирак напао амерички брод ’Старк‘, на којем је погинуло 37 америчких морнара, једина реакција био благи укор. Реган је такође покушао да Ирану припише одговорност за ужасне Садамове нападе хемијским оружјем на ирачке Курде“, рекао је он.
„Понављањем оптужби на рачун Ирана, Трамп се придружио највећим и најрепресивнијим диктаторима“, нагласио је Чомски.