Додик је објаснио да тај став подразумева и да се одбацују све активности везане за учлањење БиХ у НАТО:
„Ми, историјски гледано, не желимо више искуства која смо имали са Аустроугарском, када су Срби са простора Хрватске и данашње БиХ били мобилисани у аустроугарску војску да би напали Србију. О томе не желимо ни хипотетички да размишљамо“, рекао је Додик.
Председник Републике Српске је истакао да у РС годинама постоји готово консензус о томе да, имајући у виду историју са НАТО-ом, „чињеница је да су нас бомбардовали, да су били на страни муслимана у завршници рата, чињеница је да су бомбардовали Србе и Србију и да су одлучивали и кажњавали не само војно, него и политички Србе и српске државе, Републику Српску и Србију“.
Према речима председника РС, постоји несагласност народа о чланству у НАТО-у и политичари у РС морају да воде рачуна о томе, као што се о томе води рачуна у другим земљама.
„Мени је стало до мишљења нашег народа, и све политичке партије, и власт и опозиција, годинама су говорили да смо ми за неутралан статус имајући у виду, између осталог, да не желимо да војни савези на овом простору имају границу на Дрини, па да Србија остане неутрална, а да ми будемо укључени у неки војни савез“, рекао је Додик.
Са тим ставом Република Српска иде на ниво БиХ и тамо ће у оквиру предвиђених процедура утврђивати заједничку политику, рекао је председник РС и додао да не зна да ли ће бити утврђена заједничка политика јер је у резолуцији речено да ће народ на референдуму о томе одлучити и да то неће урадити политичка елита.
Одлучивање о војним савезима, као и другим савезима, није део Дејтонског споразума, то је оно што припада БиХ, навео је Додик и објаснио да је БиХ састављана од два ентитета и три конститутивна народа и да ни политика не може то да заобиђе.
Према речима председника РС, америчка амбасада, а пре свега локално особље и америчка амбасадорка Морин Кормак, непримерено се мешају у унутрашње ствари Босне и Херцеговине.
„То је посебно пракса ове амбасадорке која је представница старе администрације, коју не дотиче оно што сам председник САД Доналд Трамп говори да се неће мешати у унутрашње ствари“, рекао је Додик.
Она настоји да „то ради обимно“ и у свакој прилици и упетљава се не само у глобалне одлуке него и у макро и микро одлучивање.
Додик је навео да америчка амбасадорка каже да је одлука о чланству у НАТО-у донета, истичући да је то тако „можда у њеној глави“.
Он је истакао да је донета одлука да се крене у разговор са НАТО о учлањењу, пре десетак година, под притиском међународне заједнице, али да је опште познато да се коначна одлука о учлањењу у неки савез мора донети непосредно пред улазак.
Танјуг