Истовремено, Сенат у Мадриду у петак би могао да активира Члан 155 шпанског устава, којим би управу над проблематичном покрајином преузела централна влада у Мадриду. Шта заправо чека Шпанију у наредним данима и да ли су на помолу озбиљнији грађански сукоби у тој земљи?
Новинар Владимир Станковић, дугогодишњи дописник из Барселоне, каже да постоји неколико сценарија за развој догађаја у Шпанији, али сматра да је најизвеснији онај по којем ће Сенат у петак изгласати активирање Члана 155 Устава.
„Мислим да Пуџдемон, ако се и појави у Сенату, неће променити свој став и остаће на досадашњим позицијама, што значи да би у петак Сенат могао да на предлог владе донесе одлуку да Пуџдемон и његова влада буду смењени. То би ступило на снагу у суботу, кад би требало да буде објављено у службеном листу, али како ће то све изгледати у пракси, тешко је рећи јер нема сличних примера или искустава на које би неко могао да се позове. Идеја је да надлежна министарства централне владе из Мадрида преузму у оквиру својих ресора управу над Каталонијом, а како ће то заиста изгледати немогуће је предвидети. Сигурно ће бити много отпора, не толико физичког колико разних субверзија, подметања и ометања“, објашњава Станковић за Спутњик.
Триво Инђић, бивши амбасадор Србије у Шпанији, за Спутњик каже да су у тој земљи у току унутрашње расправе, како међу самим присталицама независности, тако и међу онима који притискују Каталонце да одустану од независности.
„Занимљиво је да се у последња два дана појавио и раскол међу каталонским социјалистима који су досад подржавали централну власт у Мадриду, па су многи градоначелници Социјалистичке партије у Каталонији одлучили да напусте ту партију. Каталонски парламент спрема правне доказе против Члана 155 устава који председник шпанске Владе Рахој хоће да примени, али се исто тако говорио и о томе како заштитити каталонску полицији од притиска националне полиције. У самој Каталонији јача та жеља да се опиру Мадриду, па има чак и оних који су спремни да путем силе бране каталонске институције“, упозорава Инђић.
На питање каква се реакција Мадрида очекује уколико каталонски парламент прогласи независност те покрајине пре заседања Сената у петак, Станковић каже да ће та одлука, по свој прилици, моментално или најкасније сутра бити поништена од стране централне владе као неуставна, нелегална и незаконита.
„Тек после тога, када дође до примене Члана 155, могуће је да ће доћи до неких проблема и реакција, али прво треба видети у којој ће то форми бити спроведено јер влада у Мадриду нема никакво искуство у том питању. То би практично било увођење неке врсте принудне управе и остаје да се види како би се то у пракси спровело и каква ће бити реакција оних који су под том врстом управе. Лично мислим да не треба очекивати неке превелике демонстрације силе или сукобе. Сигурно ће бити неких протеста попут оних протеклих дана, али не верујем да ће то прећи границе дозвољених видова изражавања незадовољства“, напомиње Станковић.
Триво Инђић сумња да ће Пуџдемон у Мадриду успети да одбрани своје позиције јер је, напомиње, парламент у Мадриду, Сенат и комисија која је направљена да сакупи аргументацију за примену Члана 155, сачињена углавном од представника владајуће Народне партије. Како каже, притисак из Мадрида је врло снажан и на све могуће начине се гледа да се спречи могућност отцепљења Каталоније.
„Могућност за најоштрију конфронтацију апсолутно постоји, имајући у виду да у Мадриду расправљају да ли одмах треба одузети право функционерима у Каталонији да се баве политиком или је то неко право које не зависи од Мадрида, као и да ли каталонску полицију треба сасвим искључити из послова јавне безбедности и све препустити националној полицији која подржава Мадрид. Рахој је чак одлучио да тражи од представника других аутономија у Шпанији да га подрже и да се изјасне о каталонској идеји за независност. Истовремено су присутни и притисци на предузеће и на банке да се исељавају из Каталоније, па је земља у врло интензивном превирању и сваки дан доноси нова изненађења“, оцењује Инђић.
Новинар Владимир Станковић подсећа да је најављено да би у случају једнострано проглашене независности Пуџдемон могао да буде судски гоњен.
„Министар правде Рафаел Катала је рекао да у Шпанији мишљење није деликт, али деловање против закона јесте. Тако да се наговештава да би Пуџдемон могао бити процесуиран, оптужен за побуну за неизвршавање обавеза, али то су све претпоставке за оно што ће уследили уколико дође до тог екстремног случаја, односно до једнострано проглашене независности“, закључује Станковић за Спутњик.