Рахој је истакао да је намера централне владе да увођењем директне контроле над Каталонијом избегне наношење даље економске штете том богатом региону, пренео је Ројтерс.
Шпанске политичке партије одредиле су у понедељак 27 сенатора за чланове комисије која ће проучити како влада у Мадриду може да интервенише у управљању Каталонијом и спречи је да прогласи независност.
Комисија се састоји од 15 чланова владајуће Народне партије шпанског премијера Рахоја, шест чланова водеће опозиционе Социјалистичке странке, док остатак чине чланови мањих шпанских странака.
Они ће проучити које су им све мере на располагању на основу Члана 155 шпанског Устава и како да распусте каталонску владу и каталонског регионалног председника Карлеса Пуџдемона и његове министре.
Очекује се да ће Комисија обавестити каталонског лидера Карлеса Пуџедмона о својим плановима и позвати га да одбрани свој случај највероватније у четвртак, дан пре него што Сенат буде гласао о одлуци Владе да активира Члан 155.
С обзиром на то да Рахојова странка има већину у Сенату, извесно је да ће одлука о активацији Члана 155 бити изгласана у том шпанском телу.
Парламент Каталоније ће у четвртак ујутру одржати пленарну седницу, на којој би, како многи страхују, могла да буде једнострано проглашена независност тог шпанског региона, јављају агенције.
Шпанска влада је у суботу одлучила да покрене процес примене Члана 155 устава земље, којим ће се на централну владу пренети овлашћења каталонске администрације.
О тим мерама, којима би се суспендовала регионална влада Каталоније, у петак 27. октобра треба да се изјасни шпански Сенат, у коме владајућа Народна партија премијера Маријана Рахоја има већину. Очекује да ће он добити и широку подршку опозиционих сенатора за мере на очувању јединства Шпаније.
У Каталонији је 1. октобра одржан референдум о независности, на коме се око 90 одсто грађана изјаснило за одвајање од Шпаније. Тај референдум, на који се одазвало нешто преко 40 одсто становника, претходно је највише судско тело Шпаније прогласило неуставним.