Он је то рекао у интервјуу за индијски „Економик тајмс“ и додао да је Србија импресионирана индијским успехом у развоју привреде и коришћењу савремених технологија, што говори о успешности политика које спроводи влада Нарендре Модија.
„Србија је заинтересована за иницијативу ’Произвести у Индији‘, за заједничка улагања, посебно у оне области где смо савладали напредне технологије. Верујем да постоји много простора за ширење и повећање обима привредне сарадње, коју желимо да подигнемо на виши ниво“, рекао је Дачић.
Он је истакао да посебно обећава инвестициона сарадња, сарадња у производњи, научна и технолошка сарадња, сарадња у ИТ сектору, као и сарадња у области тракторске, пољопривредне, аутомобилске, одбрамбене, фармаколошке и филмске индустрије.
„Српски председник Александар Вучић и индијски премијер Нарендра Моди одредили су заједнички циљ — да наша трговина достигне милијарду долара у наредних пет година. Видимо простор за унапређење пољопривредног извоза, нарочито житарица, воћа, поврћа и меса, а Индија је заинтересована и за српске метале, попут бакра и злата“, рекао је Дачић.
Упитан да прокоментарише колико је Индија економски присутна у Србији, Дачић је казао да су индијски произвођачи трактора међу најбољима на свету и позвао индијске компаније да инвестирају у постојеће фабрике машина попут ИМТ-а или у изградњу нових.
„Индија је светски лидер у примени дигиталних технологија, док је Србија постигла значајне резултате у развоју ИТ услуга и дигитализације, који су међу приоритетима наше Владе. ИТ парк фирме ’Ембаши груп‘ из Бангалора, лоциран у близини Београда, показује сарадњу у овој области“, рекао је Дачић.
Шеф српске дипломатије истакао је да Србија постаје све познатија у свету, па и у Индији, по добрим локацијама за снимање филмова и навео је да су досад снимљена три индијска филма у Србији, од којих је у једном играо познати индијски глумац Ајит Кумар.
Он је казао и да је позвао индијске компаније да улажу у Србији јер је она стабилна земља са растућом економијом, малом инфлацијом и скоро непостојећим буџетским дефицитом.
Када се ради о развоју пословања, оценио је Дачић, Србија је направила значајан напредак и проглашена је 2016. године светским лидером по броју створених радних места, заснованих на страним инвестицијама и додао да је Србија „комуникацијски центар“ за Југоисточну Европу и има веома повољне споразуме о слободној трговини са Европском унијом, Русијом, Турском…
Дачић је истакао да ће наредне године бити обележено 70 година дипломатских односа Србије и Индије и додао да све земље имају традиционално пријатељске односе, као и да је Србија свесна да јој Индија није окренула леђа у најтежем периоду ’90-их година.
„Ми веома ценимо подршку Индије територијалном интегритету и суверенитету Србије и нашим напорима на решавању питања Косова и Метохије кроз дијалог. Са друге стране, Србија доследно подржава Индију на мултилатералним форумима и борби против тероризма“, рекао је он.
Одраз тако блиских односа јесте и веома важна одлука коју је Србија донела — да се једнострано укину визе за грађане Индије на време које не прелази 30 дана, што ће значајно придонети већем броју размене радника, побољшати привредне везе, подстаћи раст инвестиција и значајно проширити обим сарадње у области туризма, закључио је Дачић.
Танјуг