Слично је било и јуче, када је црногорска полиција у акцији названој „Бока 3“ извршила претресе на 27 локација на подручју Херцег Новог, Котора, Тивта, Никшића и Даниловграда. Претреси су извршени у становима и другим просторијама које користи више чланова организованих криминалних група и безбједносно интересантних лица.
Да ли црногорске власти напокон имају озбиљну намјеру да се обрачунају са организованим криминалом? Црногорски новинар који прати ову тему годинама, Дражен Живковић, за Спутњик каже да најновије полицијске акције „немају за циљ да се искрено обрачунају са криминалцима, већ да се само колико-толико умири јавност која је с правом забринута да ће у наредном периоду доћи до ескалације сукоба унутар кланова“.
„Претресањем станова и кућа особа које нису ни близу врха криминалних пирамида држава свјесно показује да је немоћна у обрачуну са организованим криминалом. Ако заиста желе да се истински боре против криминала, зар није логично да полицијску акцију изведу прво у Сплендиду, гдје се налази центар криминалне моћи у Црној Гори и да тако покажу да стварно имају намјеру, вољу и моћ да стану на пут криминалу“, каже Живковић.
Саговорник Спутњика оцењује да је „организовани криминал заробио Црну Гору“ и да са „козметичким акцијама“ какве су оне које црногорска полиција спроводи у посљедњих мјесец дана нема бољитка у борби против криминала.
„Овим акцијама на удару полиције нашао се осми или девети ешалон криминалаца, ријеч је о разним куририма замјеника вођа криминалних група. И шта имамо као резултат тих акција? Неколико пријава, одузето нешто муниције и новца и сви послије неколико дана буду пуштени на слободу. Ето, толико о озбиљности ових полицијских акција. Наравно све те акције спроводе се у моменту кад и полиција зна да се вође криминалних група не налазе у Црној Гори, тако да им ове акције не могу ни наудити. Зато, увјерен сам, овакве полицијске акције неће зауставити даљу ескалацију сукоба између кланова“, каже Живковић.
Наш саговорник, нажалост, није претјерани оптимиста ни када је у питању ефекат дјеловања црногорске полиције у правцу побољшања безбједности обичних грађана, за које каже да ће бити на удару докле год постоји спрега државе са организованим криминалом.
„Грађани се и прије оваквих акција и послије њих једнако небезбједно осјећају. Тачније, осјећају се угрожено. Док год постоји спрега између криминалаца у врху власти и криминалаца у организованим криминалним бандама, грађани су ти који ће плаћати цех“, сматра Живковић.