Вест да се ситуација у Босни и Херцеговини заоштрава могла би да зазвучи чудно, јер посматрачима може да се чини да је ситуација у тој земљи заоштрена до те мере да ју је немогуће заоштрити још више.
Међутим, изгледа да се високи представник међународне заједнице у БиХ Валентин Инцко својски потрудио да ситуацију у БиХ подгреје својим извештајем изнетим пред Савет безбедности УН.
Босна је, према Инцковом извештају, у последње две деценије напредовала, али, према његовим речима, постоје и „изазови“ у примени Дејтонског споразума. За „изазове“ одговорни су, према Инцку, српски политички лидери, Милорад Додик и његов СНСД који „доводе у питање будућност земље и оспоравају ауторитет државних структура“.
Шеф руске мисије при УН Владимир Сафронков запањен је, како је рекао, показаном србофобијом Валентина Инцка. То је најпристраснији извештај од 2009. године, додао је он и оптужио Инцка да за стање у БиХ криви искључиво Србе.
Он је позвао на затварање Канцеларије високог представника (ОХР), поручио да Инцко не представља целу међународну заједницу и изразио је негодовање што се високи представник залаже за НАТО интеграције БиХ.
Са друге стране, америчка представница на састанку СБ Ејми Тајчко похвалила је и извештај и Инцка, додајући да су санкције према Милораду Додику „јасна опомена свима који оспоравају уставно уређење БиХ“. Тако је позвала све стране да убрзају напоре БиХ ка ЕУ и НАТО-у, не обазирући се на одлуку Скупштине РС о војној неутралности.
Уље на ватру додала је и немачка политичарка и бивша посланица у Европском парламенту Дорис Пак, која је председника РС Милорада Додика окарактерисала као „корисног идиота за Русе“ и позвала на јачање притиска на председника РС.
„Валентин Инцко је велики лажов, што је показао и последњим извештајем у УН“, одвратио је Додик.
Инцко је, тврди Додик, у свом извештају Савету безбедности УН „наставио да лаже о Српској, а није се ни осврнуо на Федерацију БиХ, ни на ниво БиХ, где власт не функционише, где се не спроводи Реформска агенда“.
Додик је навео да су институције Српске доставиле свој извештај, те да је руски представник користио те материјале да би обавестио Савет безбедности о стварном стању.
До сада се не памти да је у СБ неко оптужио високог представника за србофобију, каже бањалучки аналитичар Анђелко Козомара. Сада је први пут руски представник рекао у лице истину, додаје он.
Инцкова србофобија изражена је већ неколико година, каже Козомара.
„Као да су му извештај писали теоретичари СДА и Бакир Изетбеговић, а не он сам, јер просто је невероватно какве је ствари изнео о РС, а да, у том обимном извештају, ниједном речју није споменуо врло важне ствари“, каже Козомара.
Српски народ није конститутиван у другом ентитету, Федерацији БиХ, а по Уставу би требало да буде. Парламентарна скупштина БиХ не функционише, јер нема већине, набраја Козомара ствари које Инцко није поменуо у извештају и додаје да Бакир Изетбеговић шири национализам и мржњу какву није ширио ни његов отац.
„Он (Инцко) то све прећуткује у СБ и оптужује Србе за сецесију која није ни на видику. Овај извештај и сукоб у СБ биће сигурно сигнал за нове политичке обрачуне и нове притиске на Додика, мада ОХР више није организација која може да учини било шта ни на помирењу, ни на распламсавању страсти у БиХ“, каже Козомара.
С обзиром да је вербални сукоб у СБ избио овако отворено између Русије и САД поводом БиХ, поставља се питање како ће се то одразити на међународне институције које се баве Босном — поред ОХР то је и Савет за примену мира.
ОХР, као што је Козомара рекао, већ неколико година није значајан политички фактор у БиХ, док су закључци Савета за примену мира, који је, како Козомара каже, вандејтонска категорија, декларативни. Чак и тако декларативни закључци не могу да се примењују уколико у оквиру Савета нема консензуса, каже Козомара.
Дипломатска офанзива Запада на РС траје већ дуже време, напомиње стручњак за међународне односе Жељко Будимир, који подсећа и на руску подршку у СБ, када су Западне земље желеле да, на британски предлог, усвоје Декларацију о геноциду у Сребреници.
Ова континуирана руска дипломатска подршка кулминирала је приликом Инцковог подношења извештаја, каже Будимир. Политичких последица по РС неће бити, додаје он, између осталог и зато што високи представник више нема значај и политичку снагу коју је некада имао.
„Време ранијих високих представника који су смењивали и доносили законе је прошло, а један од разлога због којих они више немају ту снагу јесте и руска подршка и у Савету за примену мира и подршка руског амбасадора овде по питањима који се тичу политичког система БиХ“, каже Будимир.